1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Marmara Depremi’nin 16. yıldönümü

Marmara Depremi’nin 16. yıldönümü

Marmara Depremi’nin 16. yıldönümü
A+A-

17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin 16'ncı yıldönümünde Yalova'da hayatını kaybedenler, dualarla anıldı.

17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin 16'ncı yıldönümünde Yalova'da hayatını kaybedenler, dualarla anıldı. Marmara depreminin en büyük yıkıma yol açtığı Kocaeli'nin Gölcük İlçesi Kavaklı sahilindeki anma etkinliklerinin ardından, törene katılanlar felaketin yaşandığı saat 03.02'de Deprem Anıtı önünde bir araya geldi. Burada depremde yaşamını yitirenler anısına denize kırmızı karanfil bırakıldı.

Gölcük’ün Kavaklı sahilindeki anma etkinliklerine Gölcük Kaymakamı Adem Yazıcı, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş ile çok sayıda kişi katıldı. Buradaki törende konuşan ve depremin acılarını unutmadıklarını söyleyen Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, “Geçmişten ders almalıyız. Aradan 16 yıl geçmesine rağmen geçmişten ders alıp yapılarımızı güvenli bir şekilde inşaa etmemiz gerekiyor. Marmara depreminde can kayıpları depremde değil binalar yüzünden oldu” dedi.

Yalovalılar yakınlarını andı
Depremde hayatını kaybedenler için 17 Ağustos Parkı’nda bulunan Deprem Anıtı’nda anma töreni düzenlendi. 2.504 kişinin hayatını kaybettiği, 10.201 bina ve işyerinin yıkıldığı Yalova’da bu yıl düzenlenen törene Yalova Valisi Selim Cebiroğlu, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, AKP Yalova Milletvekili Fikri Demirel, CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Yalova Emniyet Müdürü Mehmet Ali Süvari ile parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Aradan geçen 16 yıla rağmen acılar yürekleri dağlarken vatandaşlar o büyük afetin simgesi olan Deprem Anıtı’na akın ederek anıtı çiçeklerle donattılar.

Program Yalova Belediyesi’nin sessiz yürüyüşüyle başladı. Anmaya katılanlar Yalova Meydanı’ndan, Gazipaşa Caddesi üzerinden Deprem Anıtı’na yürüdü. Yürüyüşün ardından anıtın önünde saygı duruşunda bulunuldu. Anıtta yakınlarını kaybedenler dualar okudu.

Büyük felakette hayatını kaybedenlerin isimlerinin yazılı olduğu mermer bloklara çiçek koyan Yalovalılar, deprem döneminde çekilmiş fotoğrafların yer aldığı sergiyi gezdi. Anma programında İl Müftülüğü görevlileri Kuran-ı Kerim ve ilahiler okudu. Saatler 03.02’yi gösterdiğinde vatandaşlar topluca depremde hayatını kaybedenler için dua okudu. (DHA)

A+A-

HABERE YORUM KAT