1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Marmara Belediyeler Birliği Başkanlar Kampı Toplantısı Başladı

Marmara Belediyeler Birliği Başkanlar Kampı Toplantısı Başladı

Marmara Belediyeler Birliği Başkanlar Kampı Toplantısı Başladı
A+A-

Marmara Belediyeler Birliği Başkanlar Kampı, Afyonkarahisar Oruçoğlu Termal Otel'de birliğe üye 84 belediye başkanının katılımı ile başladı. Toplantıya; Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Marm

Marmara Belediyeler Birliği Başkanlar Kampı, Afyonkarahisar Oruçoğlu Termal Otel'de birliğe üye 84 belediye başkanının katılımı ile başladı.
Toplantıya; Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Marmara Belediyeler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban'ın yanı sıra birliğe üye 84 il ve ilçenin belediye başkanları katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, yöneticiler açısından insana hizmetin en önemli ödev ve görevler arasında yer aldığını söyleyerek, günümüz Türkiye'sinde bir kentte yaşayan insanların ayağına taş değse bile bunu belediyeden ve yerel yönetimden bildiğini, yerel yönetimin toplumsal hayat için çok önemli olduğunu belirtti.
İnsanların sadece kanalizasyon, içme suyu, temizlik, çevre düzenlemesi değil, eğitimden sağlığa, yaşlıların ve özürlülerin bakımından kadın sığınmasına kadar kamu adına yapılması gereken ne varsa her konuyu belediyelerden beklediğini ifade eden Vali Balkanlıoğlu, "Birçok dalda hizmet götürmeniz gerekiyor. Yetkiler ve görevler arttıkça sorumluluk da artıyor. Bu konuda bilgili ve bilinçli olmak her zaman güç verir. Başkansınız ve tek otorite gibi görünüyorsunuz. Bilgi donanım sahibiyseniz, kül yutmuyorsanız çok güçlüsünüz. Bilgi sahibi olmak da bu tür seminerler, toplantılarla mümkün. Bilgi ve deneyim paylaşımı yapmak çok güzel bir yönetim modeli. Şehircilik anlayışımız gittikçe değişti. Daha önce yurt dışında gıptayla baktığımız şehirciliğin benzerlerini, hatta çok daha ilerilerini Türkiye'de görmenin onur ve gururunu yaşıyoruz. İşin içinden çıkamadığımız dönemlerde jandarmaya, farklı kuruma sevk ettiğimiz işleri şimdi belediyelere havale ediyoruz, işi halledeceğinizi biliyoruz. Korkarım bu gidişle bizim mesleğimizi de elimizden alacaksınız. Valilerin seçimle gelmesi konusuna doğru gidiliyor. Buna karşı değiliz. Yereldeki vatandaşın ihtiyacını yerelden seçimle gelenler bilir" dedi.

"MARMARA BÖLGESİ 1. DERECEDE DEPREM BÖLGESİ"
Marmara Belediyeler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise Marmara Belediyeler Birliğinin,Türkiye'nin yanı sıra yurt dışındaki ülkelere de örnek çalışmalar yürüttüğünü, Marmara Denizi'nin temizlenmesine yönelik çalışmalarda; bakanlıklar, belediyeler, üniversiteler ve sivil toplum örgütlerinin bir araya gelerek konuyu tartıştıklarını ve bu yönde adımlar atıldığını kaydetti. Birlik olarak kentsel dönüşüm konusunda da çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Altepe, şöyle konuştu:
"Düzenlediğimiz sempozyumlar bu konuda büyük ses getirdi, önemli sonuçlar elde edildi. Deprem ve kentsel dönüşüm konusunda sempozyumlar, toplantılar yaptık ve konuları masaya yatırdık. Marmara Bölgesi 1. derecede deprem bölgesi. Hedefimiz depreme karşı binaların güçlenmesi, sağlam sağlıklı yapılara kavuşmasını halkın öncelik olarak almaları, bu konuda beklentilerin sadece devletten olmaması, herkesin kendi çözümünü üretmesi ve yerel yönetimlere destek olması. Kadın erkek fırsat eşitliği konusunda, TBMM'de kurulan Toplumsal Cinsiyette Duyarlılığı Bütçeleme Alt Komisyonu'nun, kamu kurum ve kuruluşlarıyla yerel yönetimlerde bütçelerini inceleme konusuna, Türkiye Belediyeler Birliği ile birlikte Marmara Belediyeler Birliği de davet edildi. Bunun nedeni, birliğin katkılarıyla hazırlanan Yerel Yönetimlerde Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme Marmara Modeli başlıklı AB Projesi. Bu proje TBMM tarafından desteklendi ve örnek gösterildi."

BELEDİYE BAŞKANLARINI EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ EŞLERİ
Üye belediyeler bünyesinde kadının statüsü, kadın haklarının korunması ve kadın-erkek eşitliğinin sağlanması amacıyla kurulan 'Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu'nun, 2013 yılında da çalışmalarını kadın istihdamı, sığınma evleri, kadına yönelik şiddeti önleme eylem planı gibi konularda, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığıyla uzmanlarının eğitim, seminer, panel ve konferanslarıyla sürdüreceğine dikkat çeken Başkan Altepe, sözlerini şöyle tamamladı:
"Belediye başkanlarını en büyük destekçisi eşlerine yönelik de bu kapsamda bir toplantı da düzenleyeceğiz. İş sağlığı ve iş kanunu belediyeye getirdiği yükümlülükler konularını da bu yıl ele alacağız. Belediyelerin emek zaman ve harcamalarına neden olan, kentleşmeyle beraber gelişen, yaz aylarıyla birlikte yoğun vatandaş şikayetlerine yol açan çevre ve insan sağlığı açısından haşereyle mücadele konusu ele alınacak. Bu konuda yeterince tartışılmamış kent zararlıları konusunda uzmanların, Marmara'nın yarınları için el ve gönül birliğiyle çalışmalarımız sürecektir."
Toplantının sonunda ise Marmara Belediyeler Birliği ve Bursa Belediye Başkanı Recep Altepe günün anısına Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu ile Afyonkarahisar Beleidye Balkanı Burhanettin Çoban'a çiçek ve tablo hediye etti. Toplantı, eğitim ve bilgilendirme sunumları ile devam etti.
(GC-SK-GS-Y)

19.01.2013 16:49:47 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT