1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Mardin'deki Stk'lardan İmralı Görüşmelerine Destek

Mardin'deki Stk'lardan İmralı Görüşmelerine Destek

Mardindeki Stklardan İmralı Görüşmelerine Destek
A+A-

Mardin Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, İmralı görüşmelerine destek verdi. Platform adına açıklama yapan Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) Mardin Şube Başkanı Mustafa Aydın, şiddet ve

Mardin Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, İmralı görüşmelerine destek verdi.
Platform adına açıklama yapan Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) Mardin Şube Başkanı Mustafa Aydın, şiddet ve güvensizliğin aşılarak huzur, güven ve barışın tesisi için önemli bir süreçten geçildiğini, görüşmelerin tüm toplumda umut ve heyecan oluşturduğunu söyledi. Sürecin daha önce başlatılan barışçıl süreçler gibi farklı provokasyonlarla sabote edilmemesi için güçlü bir siyasi irade ve kararlı tutumla sürdürülmesi gerektiğini vurgulayan Aydın, "Ülkemizin kronikleşen ve adeta kangrene dönüşen en önemli sorununu aşmak için ikna diyalog ve görüşmeler yoluyla çözülmesinin açıklanması tüm toplumda büyük bir umut, beklenti ve heyecan oluşturmuştur. Bu gelişmeleri ve barışçıl yöntemleri ülkemizde siyasi istikrar ve demokratik olgunluğun bir nişanesi olarak görmekteyiz. Hepimizin bu barışçıl yöntemlerden beklentisi yüksektir. Silahların gömülmesi, ateş ve barutun terk edilmesi, savaş tamtamlarının susturulması için önemli bir fırsat oluşmuştur. Bu tarihi fırsatın ve önemli imkanın en iyi şekilde değerlendirilmesi halinde iç barış sağlanacak, huzur ve güven tesis edilecek, eşit ve adil vatandaşlar olarak hepimiz geleceğe daha güvenle bakabileceğiz" dedi.

"KÜRT DİLİ MEŞRU BİR DİL OLMALI"
Mardin'den bu tarihi fırsatı değerlendirmeye ve provokasyonlara dur demeye çağrıda bulunduklarını ifade eden Aydın, "Bizler için kırmızı çizgiler örgütlerin, mihrakların ya da devletin kırmızı çizgileri değil, özgür, eşit ve onurlu yaşamı esas alan milletin kırmızı çizgisidir. Bu nedenle kim veya kimlerden, hangi şekil veya bahaneden kaynaklanırsa kaynaklansın hiçbir provokasyonun bu barışçıl yöntemleri sabote edemeyeceği noktasında güçlü bir irade ve kararlılığın ortaya konulmasını bekliyoruz. Başta Siyasi partiler olmak üzere tüm sivil toplum kuruluşlarının, gazete ve televizyonların, basım yayın kuruluşlarının, aydın ve sanatçılar ile tüm halkların bu hayırlı girişime katkıda bulunmaları gerekmektedir. Provokasyonlara prim verilmediği ve kararlılıkla yola devam edildiği takdirde fitneciler boşa düşecek ve yapayalnız kalacaklardır. Kürt dili, özel ve kamusal tüm alanlarda kısıtlanmadan kullanılabilen meşru bir dil olarak serbest olmalıdır. Şiddet ve silah bir hak arama ve otorite kurma aracı olmaktan çıkmalı; demokratik ve meşru tüm kanalların kullanımı açık tutulmalıdır. Bu ülkede yaşayan tüm birey ve toplulukların eşit, özgür ve müreffeh yaşayabilmeleri için yeni bir Anayasa yapılması çalışmaları bir an önce tamamlanmalı, temel hak ve özgürlükler daha kapsamlı bir şekilde hukuki güvence altına alınmalıdır. Mardin STK Platformu olarak artık tek bir gencimizin kanının akmaması için tüm tarafları bu tarihi fırsatı değerlendirmeye ve provokasyonlara dur demeye çağırıyoruz" diye konuştu.
(MA-YRT-Y)

15.01.2013 16:35:27 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT