1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Mardin'de ortalık karıştı!

Mardin'de ortalık karıştı!

Mardin'de ortalık karıştı!
A+A-

Mardin’in Nusaybin ilçesinde Suriye sınırında askerler tarafından kazılan hendeği protesto etmek için düzenlenen yürüyüşünün ardından olaylar çıktı.


Nusaybin ile Suriye'nin Kamışlı kenti arasındaki mayınlı sınır bölgeye Türk askerleri tarafından güvenlik ve yasa dışı geçişleri engellemek için hendek kazılması, HDP, DBP ve kent meclisi üyeleri tarafından yürüyüşle protesto edildi. Abdulkadir Paşa Mahallesi'nde toplanan ve aralarında HDP Mardin Milletvekili Enise Güney, Nusaybin Belediye Başkanı Sara Kara'nın da bulunduğu kalabalık protestocular, ellerinde meşalelerle Suriye sınırına 20 metre mesafedeki Yeşilkent Mahallesi Lozan Caddesi'ne kadar yürüdü.


HDP Mardin Milletvekili Enise Güneyli, Kürtçe yaptığı konuşmada Nusaybin ile Kamışlı arasında hendek kazılmasını kabul etmeyeceklerini, hendek kazılmasının biran önce durdurulmasını istedi. Daha sonra 5 dakikalık oturma eyleminde bulunan protestocular, sessizce dağıldı. Protestocuların dağılmasının ardından Abdulkadir Paşa Mahallesi Şirin Bulvarı mevkiinde toplanan bazı göstericiler burada önlem alan polis ekiplerine ses bombası, havai fişek ve molotof kokteylleri ile saldırdı. Polis ekipleri de saldırganlara biber gazı ve basınçlı suyla müdahale etti. Gece geç saatlere kadar süren olayların ardından saldırganlar ara sokaklara kaçarak izlerini kaybettirdi. 

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT