1. HABERLER

  2. KURDÎ

  3. Maraş Olayları'nın 36'ıncı Yıl Dönümü Nasıl Geçti ? (Detay Haber)

Maraş Olayları'nın 36'ıncı Yıl Dönümü Nasıl Geçti ? (Detay Haber)

Maraş Olayları'nın 36'ıncı Yıl Dönümü Nasıl Geçti ? (Detay Haber)
A+A-

1978 senesinin 9-26 Aralık tarihleri arasında çıkan 103 kişinin yaşamını yitirdiği MaraşOlayları'nın 36. yıl dönümü anıldı. G.Antep ve Adana'dan Maraş'a gelmek isteyen gruplar şehre alınmadı. K.Maraş valiliği tarafından gösterilere izin verilmedi. İşte Ay

Maraş Olayları'nın 36. yıl dönümü nedeniyle Adana'dan Kahramanmaraş'a giden grubun kent merkezine girmesine izin verilmedi.

 


1978 yılında 19-26 Aralık tarihleri arasında çıkan ve resmi kayıtlara göre 103 kişinin öldüğü 'Maraş Olayları'nın 36. yıl dönümünü anmak için Adana'dan Kahramanmaraş’a gelen yaklaşık 100 kişilik grup, Kahramanmaraş-Osmaniye karayolunun 31. kilometresi, Türkoğlu ilçesi yakınlarında önlem alan güvenlik güçlerince durduruldu.

 


Kahramanmaraş kent merkezine gitmek için ısrar eden grubu asker ve polisler bu kararlarından vazgeçirdi. Adana’dan gelen grup basın açıklamasının ardından sloganlar atarak tekrar geldikleri araçlarla döndü.

 

 


Kahramanmaraş’a çevre illerden gelecek gruplara yönelik kentin giriş noktalarında da zırhlı araçlarla birçok uygulama noktası oluşturuldu. Denetim noktasına gelen yabancı plakalı ve toplu taşıma araçlarını durduran güvenlik güçleri, aradığı araçlarda bulunanları kimlik kontrolünden geçirdikten sonra yola devam etmelerine izin verdi.
Kontroller halen devam ediyor.

 

Maraş Olayları'nın 36. yıl dönümü nedeniyle il merkezine hareket etmek isteyen gruba güvenlik güçleri engel oldu. 

 

 

Kahramanmaraş’ta, Maraş Olayları'nın 36. yıl dönümü nedeniyle cemevi önünde düzenlenen anma etkinliği olaysız sona erdi.

 


Sabahın ilk ışıklarından itibaren Kahramanmaraş-Gaziantep yolu Narlı Mahallesi istikametinden şehir merkezine girmek isteyen grup jandarma ve polis engeline takıldı.

 

 


Bunun üzerine yol üzerinde biriken gurup akşam saatlerine kadar Gaziantep'ten yolu trafiğe kapattı. Uzun araç kuyruklarının oluştuğu otoyolda, CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat yolun açılması için telefonla Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer ile görüştü. Yapılan görüşmeler neticesinde yol üzerinde bekleyen grubun Narlı Mahallesi'nde yer alan cemevi önünde toplanmasına izin verildi.

 


CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, HDP İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel ve Alevi derneklerinin başkanlarının da bulunduğu etkinlikte, Maraş Olayları'nı anlatan açıklamalar yapıldı.

 

 


Yapılan konuşmaların ardından grup olaysız bir şekilde dağıldı.
Kahramanmaraş il merkezi girişini Narlı yol kavşağında kesen güvenlik güçleri, gruba dağılmaları yönünde ikazlarda bulundu. Yaklaşık 100 kişiden oluşan grup izin verilene kadar Narlı yol kavşağından ayrılmayacaklarını söyledi.

 


Güvenlik önlemi alan asker ve polis kuvvetlerinin yanında, TOMA, zırhlı araçların hazır bekletildiği kavşakta grubun ikna olamaması halinde müdahale edeceği bildirildi.

 


Olay yerine gelen Pazarcık Kaymakamı Mehmet Boztepe ile Kahramanmaraş İl jandarma Komutanı Albay Coşkun Doğan’a il merkezine hareket için görüşen grubun bu çabası da sonuçsuz kaldı.

A+A-

HABERE YORUM KAT