1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Mantar Zehirlenmesi Öldürüyor

Mantar Zehirlenmesi Öldürüyor

Mantar Zehirlenmesi Öldürüyor
A+A-

Son zamanlarda yaşanan mantar zehirlenmesi vakaları ile ilgili Bartın Sağlık İl Müdürlüğü konu ile ilgili yazılı açıklamalarda bulundu. Sağlık İl Müdürü Osman Koç, Mantar zehirlenmelerinde ölümle s

Son zamanlarda yaşanan mantar zehirlenmesi vakaları ile ilgili Bartın Sağlık İl Müdürlüğü konu ile ilgili yazılı açıklamalarda bulundu.
Sağlık İl Müdürü Osman Koç, Mantar zehirlenmelerinde ölümle sonuçlanan olaylar yaşandığını belirtti. Müdür Koç, "Mantar zehirlenmesi, doğal alanlarda yetişen ve yapısında zehirli madde bulunan şapkalı mantarların taze, kurutulmuş veya konserve olarak çiğ veya pişirilerek yenmesi sonucunda gelişen ve ölümle de sonuçlanabilen ciddi bir zehirlenmedir. Mantar zehirlenmesinin belirtileri, mantarda bulunan zehrin niteliğine göre değişir. Zehirlenme belirtileri şunlardır, bazı mantar türlerinin yenmesini takiben 2 saat sonra, bazı mantar türlerinin yenmesini müteakiben de 6 saat sonra ortaya çıkabilir. Mantarın yenmesini takiben 2 saat gibi kısa bir sürede zehirlenme belirtilerine sebep olan mantarların yenmesi durumunda, sersemlik, uykuya meyil, tansiyon düşüklüğü, bulanık görme, yüz ve boyunda kızarma, nabızda artış, ağızda metal tadı, bulantı ve kusma ile terleme görülebilir. Yendikten 6 saat sonra gelişebilen zehirlenme belirtileri ise, bulantı, kusma, ishal, ateş, nabız artışı, karın ağrısı karaciğer ve böbrek bozuklukları ile bu organların bozukluklarına bağlı belirtiler şeklindedir. Sonuçta koma ve ölüm de söz konusu olabilmektedir. Hastanın mantar yeme hikayesi ile zehirlenme bulguları birlikte değerlendirilerek mantar zehirlenmesi olup olmadığına karar verilmeye çalışılır. Mantar yiyen bir kişide saydığımız belirtiler görülürse mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Mantar zehirlenmelerinin engellenmesi için, doğal alanlarda yetişen mantarlar kesinlikle yenmemeli, bunun yerine kültür mantarı tercih edilmelidir" dedi.
(DK-OS-Y)

14.12.2012 15:23:05 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT