1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. MANTAR ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT!

MANTAR ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT!

MANTAR ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT!
A+A-

Van Sağlık İl Müdürü Dr. Bilal Acar, bölgede yetişen mantarların zehirli olup olmadığını anlamada net bir sınırın bulunmadığına dikkat çekerek...

Van Sağlık İl Müdürü Dr. Bilal Acar, bölgede yetişen mantarların zehirli olup olmadığını anlamada net bir sınırın bulunmadığına dikkat çekerek, “Mantar yenildikten sonra bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal, göz bebeklerinde küçülme hissedilirse en yakın sağlık kuruluşuna müracaat edilmesi gerekir. Çünkü zehirli mantar karaciğer yetmezliğinden ölüme yol açabilir” dedi. 


Kırsal alanlarda mantar toplayan vatandaşların çok dikkatli olması gerektiğini belirten Dr. Bilal Acar, "Yağan yağmurlarla birlikte havanın ısınmasıyla bölgede bol miktarda mantar çıkıyor. Vatandaşlarımızın zehirli olup olmadığını belirleyemediği mantarları toplamamalarını istiyoruz. Bu aylarda bölgemizde toplanan mantarların bilinçsizce yenilmesinden dolayı zehirlenme vakaları artıyor. Biz mantarları yemek isteyen kişilerin kültür mantarı tüketmesini istiyoruz" dedi.


Mantar zehirlenmesinin kendisini 3 şekilde gösterdiğini de dile getiren Dr. Acar, "Birincisi basit bir mide ağrısı; ikincisi ateş, bulantı, kusma, karın ağrısı; üçüncüsü ise karaciğer yetmezliğine dahi yol açan, ölümle sonuçlanan mantar zehirlenmeleridir. Mantar yedikten sonra bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal, göz bebeklerinde küçülme hissedilirse en yakın sağlık kuruluşuna müracaat edilmesi gerekir" şeklinde konuştu.

A+A-

HABERE YORUM KAT