1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Manisagaz Bölge Müdürü İbrahim Başaran:

Manisagaz Bölge Müdürü İbrahim Başaran:

Manisagaz Bölge Müdürü İbrahim Başaran:
A+A-

Manisagaz Bölge Müdürü İbrahim Başaran, Manisa'nın jeolojik konumu, kazan sistemleri, egzoz gazları ve kalitesiz yakıtların kullanılması hava kirliliğinin artmasında önemli bir rol oynadığını belirter

Manisagaz Bölge Müdürü İbrahim Başaran, Manisa'nın jeolojik konumu, kazan sistemleri, egzoz gazları ve kalitesiz yakıtların kullanılması hava kirliliğinin artmasında önemli bir rol oynadığını belirterek, doğalgaz kullanımının fazla olduğu bölgelerde hava kirliliğinin daha az olduğunu söyledi.
Manisa'da kış aylarının gelmesiyle birlikte özellikle akşam ve sabah erken saatlerde hava kirliliğinin yoğun olması Manisalıları telaşlandırıyor. Hava kirliliğinin önüne geçmenin en iyi yolunun doğalgaz olduğunu vurgulayan Manisagaz Bölge Müdürü İbrahim Başaran, Manisa'da doğalgaz kültürünün yavaş işlediğine dikkat çekerek, bu kültürün hızlanması için çalıştıklarını belirtti. Başaran, "Doğalgaz bilindiği gibi kükürt içermeyen bir yakıcı olduğu için hava kirliliğinin azalmasında pozitif katkıları var. Türkiye'de başta Ankara, İstanbul olmak üzere yaklaşık 24-25 yıldır doğalgaz kullanımı var. Biz Manisa il merkezi ile beraber Turgutlu, Akhisar'da hizmet veriyoruz. Manisa Merkez'de 40 bin civarında abonemiz var, Akhisar'da 11 bin, Turgutlu'da ise 10 bin civarında aboneye sahibiz. Tabii ki bu sayının artmasını istiyoruz. Manisa Merkez'de genzi yakan, solunumu zorlaştıran bir hava var. Hava kirliliğinin bir diğer nedeni ise jeolojik konumudur. Uncubozköy, Güzelyurt mahalleleri gibi aboneliğin fazla olduğu yerlerde, havanın daha iyi olduğu bir gerçek. Sabah saatlerinde hava kirliliğinin yoğun olmasının sebebi, kazan sistemlerinin devreye girmesindendir. Araçların egzoz gazları da hava kirliliğini tetikleyen bir diğer etken olarak göze çarpıyor. Manisa'da doğalgazı kullanmayan çok büyük bir kesim var. Bu kesimde doğalgaza dönse havada pozitif bir etki olacağı kesin. Yoğun bir sezondan geçiyoruz. Ekim, Kasım, Aralık ayları abone olma dönemi. Vatandaşlarımız doğalgaz tesisat dönüşümünü mutlaka yetkili firmalara yaptırsınlar. Yetkisiz firmalara yaptırdıklarında vatandaşlarımız mağdur durumlara düşüyorlar. Bu konuda hassas davranmalarını istiyorum. Abonelerimize kolaylık sağlamak için abone kampanyaları yapıyoruz. Abonelik döneminde 8 taksit yapıyoruz. Yıl sonuna kadar bu kampanyamız devam ediyor. Abone olduktan sonra istedikleri zaman kullanmaya başlayabilirler." dedi.
(YB-ÖND-Y)

19.12.2012 14:29:50 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT