1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün:

Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün:

Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün:
A+A-

Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün, "Biz bir oy uğruna, her gün yüz yüze bakacağımız, elini sıkıp, hüznüne sevincine ortak olacağımız vatandaşımıza yalan söyleyemeyiz." dedi.Başkan Ergün, güncel kon

Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün, "Biz bir oy uğruna, her gün yüz yüze bakacağımız, elini sıkıp, hüznüne sevincine ortak olacağımız vatandaşımıza yalan söyleyemeyiz." dedi.
Başkan Ergün, güncel konular hakkında Manisa Gazetesi'ndeki köşesinde açıklamalarda bulundu. Geride kalan 2012 yılı içinde en çok tartışılan ve gelecek aylarda da tartışılacak olan konulardan bir tanesinin, iki yıldır üzerinde çalıştıkları revizyon ve ilave imar planı olduğunu yazısında belirten Belediye Başkanı Cengiz Ergün, bu süreçte siyasetin çirkin taraflarını gördüklerini ifade etti. Siyasilerin gerçek yüzlerini de bu süreçte gördüklerini dile getiren Başkan Ergün, "Yaşadığımız bazı olaylar bizi o kadar şaşırttı ve üzdü ki; etrafımızda Manisalıyız diye geçinen ve her fırsatta Manisa'nın menfaatine çalıştığını söyleyen siyasetçilerin gerçek yüzlerini tüm çıplaklığıyla gördük. İşin en acı ve düşünülmesi gereken tarafı da bir takım siyasetçilerin bu işin ne kadar acil ve elzem olduğunu bilmesine rağmen her söylenene inanacak kadar kafası karıştırılmış vatandaşa yalan söylemeleri oldu. Kendilerine siyasetçi diyen bu insanlar, kentin imar açısından kilitlendiğini, konut yapacak alanların kalmadığını görmesine rağmen kentin geleceğine ipotek koydular. 'Siz yapmayın, biz yapalım. Varsa işin kaymağını biz yiyelim. Siyaseten size değil, bize artı yazsın' düşüncesiyle bir oy uğruna masum vatandaşların kanına girerek, onlara göz göre göre yalan söyleyip kandırmaktan imtina etmediler. Hatta o kadar ileri gittiler ki, mesleki yeterliliğe sahip olmayan insanlar imar planından, haritadan, kat yüksekliğinden konuşmaya başladılar. Aslında bunları konuşanlar, onları dinleyenlerin onlara ne kadar inandıklarının farkından değiller. Masumane bir şekilde yıllardır evine, arsasına imar bekleyen insanların duygularını oy uğruna kullanan ve onları kandırmaktan çekinmeyen bu insanları Manisa tarihi unutmayacak. Yıllardır beklenti içinde olan ancak siyasi hırsa kurban edilen, imar planı geçmediği takdirde mağdur olacak insanımızın ahı sebep olanlardan elbette çıkacak" dedi.
"BİZ ONLARDAN DAHA AK, DAHA HALKÇIYIZ"
Manisa Belediyesi olarak kentin menfaatine olan hizmetleri vakit kaybetmeden yapmaya çalıştıklarının altını çizen Başkan Ergün, "Şimdi birileri diyor ki; 'Bu revizyon imar planı için neden acele ediliyor? Neden bu kadar kısa sürede yapılıp önümüze sürülüyor?' Biz bu birilerinin iki buçuk yıldır yapımı ve çalışması devam eden imar planı çalışmalarından haberdar olmadığını düşünmüyoruz. Tabii ki haberleri var. Elbette herkes bu imar planının Manisa için aciliyetinin farkında. Ama gelin görün ki işin içine siyaset karışınca herkes Manisa sevdasını bir kenara bırakıyor. Biz adımızı ortaya koyup 'Cengiz Ergün sözü' diyoruz, onlar ise kaçak güreşerek günü kurtarma peşinde, ayak oyunlarıyla kentin geleceğini siyasetlerine alet ediyorlar. Bakın açık söylüyorum; ne benim, ne de ekibimin bu iş ile alakalı bir çıkarının olması söz konusu değil. Biz biliyoruz, kişi kendinden bilir misali bizim üstümüze çamur atmaya çalışıyorlar. Ama bilmiyorlar ki biz onlardan daha akız, daha halkçıyız." dedi.
"BİZ BU KENTİ KARŞILIKSIZ SEVDİK"
Tek heyecanlarının Manisa olduğunu vurgulayan Başkan Ergün, şunları söyledi: "Manisa Belediyesi ve Cengiz Ergün aleyhine açıklama yapmak son günlerin modası haline geldi. Aleyhimizdeki açıklamalar hemen her gün bazı yerel yayın organlarında sayfa sayfa yer alıyor. Biz bunların hiçbirini umursamıyoruz. Milletvekilliği sorumluluğunun, halkın lehine olan durumların destekçisi olunması gerekliliği getirdiğini idrak edemeyen bazı genç arkadaşlar, halkın arasından çıkan, halkın oylarıyla seçilen ve bu sorumlulukla hemşerilerine hizmet etmeye çalışan kentin belediye başkanına üslubu bozuk bir şekilde hitap edebiliyor. Bir milletvekiline yakışmayan, ağırbaşlılıktan ve saygıdan uzak açıklamalar artık millet nezdinde itibar görmüyor. Tam aksine bu tarz yaklaşımlar, siyaseten yozlaşmaya yol açıyor. Bu kelimeyi sık sık duyuyorsunuz ancak söylemekten vazgeçmeyeceğiz; 'Biz bu kenti karşılıksız, menfaatlerimizin uzağında sevdik.' Biz Manisa halkı rahat etsin diye, Manisalı en iyisini yaşasın, yıllardır kıramadığı kabuğunu kırabilsin diye heyecanla hareketi tercih ettik. Bizim heyecanımız bu kent için, bizim heyecanımız bu kente hizmet için."
"BİR OY UĞRUNA YALAN SÖYLÜYORLAR"
Bazı siyasilerin heyecanının sürekli tekrar ettikleri rant için ve oy için olduğunu belirten Başkan Ergün, "Biz bir oy uğruna, her gün yüz yüze bakacağımız, elini sıkıp, hüznüne sevincine ortak olacağımız vatandaşımıza yalan söyleyemeyiz. Bizim kitabımızda yalan ve dolambaçlı sözler yok. Biz sadece doğruyu söyler, takdiri Manisa halkına bırakırız. Şimdi de öyle olacak. Aylardır söylüyoruz. Bu planda rant halk için var diyoruz. Biz planı yaparken halka rağmen değil, halkın mutluluğu için yaptık diyoruz. Ama birileri bunu anlamıyor! Hadi bizim planımız bozuk, bizim planımız yanlış, bizim planımızda eksikler var. Ki biz zaten eksiklerimizin olduğunu kabul edip halktan gelen talepler doğrultusunda revize ediyoruz. 'Peki, sayın istemezükçüler, sizin bir planınız var mı?' diye sorduğumuzda ses alamıyoruz. Kimseden ses çıkmıyor. 'Bakın gidin kime plan yaptırırsanız yaptırın ama yeter ki Manisa için faydalı bir işe imza atın' diyoruz, yok ses çıkmıyor. Yapılan işi kötülemek en kolayı ama iş yapmaya gelince kimseden ses çıkmıyor. Çünkü bunlar iş yapmak istemiyor." diye konuştu.
Kentin 30 yıllık sorununun çözümü için çalışma yaptıklarını belirten ve herkesi bu doğrultuda çalışmaya davet eden Başkan Ergün, "Bizim yolumuz hak yolu. Bizim yolumuz hizmet yolu. Bizim bir davamız var, o da bu kenti kalkındırmak ve ileriye taşımak. Halk bizden tartışma değil çözüm bekliyor. Bu kentin 30 yıldır irdelenmeyen sorununu çözmek için çaba sarf ederken, yapıcı bir çözüm üretmeyenlerin Manisalılığından şüphe etmek lazım. Ben bu insanlara şunu tavsiye ediyorum; gidin halkın arasına bir karışın ve insanların isteklerini hırslarınızdan, çıkarlarınızdan sıyrılarak bir dinleyin. Emin olun o zaman vicdanınız sizi doğru yere götürecektir. Bizim yaptığımız her hizmette olduğu gibi bu hizmetimizde de vicdanımız rahat. Peki bizi engelleyenlerin vicdanı rahat mı." dedi.
(AY-ÖND-Y)

09.01.2013 17:20:27 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT