1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Manavgat Milli Emlak'tan 2 B Hak Sahiplerine Kolaylık Uyarısı

Manavgat Milli Emlak'tan 2 B Hak Sahiplerine Kolaylık Uyarısı

Manavgat Milli Emlaktan 2 B Hak Sahiplerine Kolaylık Uyarısı
A+A-

Antalya'nın Manavgat ilçesi Milli Emlak Müdürü Hüseyin Değerli; 2 B'de yapılan yeni değişiklikle, hak sahiplerine doğrudan satılacak taşınmazların bedelinin, taşınmazın 400 metrekareye kadar olan kısm

Antalya'nın Manavgat ilçesi Milli Emlak Müdürü Hüseyin Değerli; 2 B'de yapılan yeni değişiklikle, hak sahiplerine doğrudan satılacak taşınmazların bedelinin, taşınmazın 400 metrekareye kadar olan kısmı için rayiç bedelin yüzde 50'si; fazlası için rayiç bedelin yüzde 70'i üzerinden hesaplanacağını söyledi.
6412 sayılı Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanunda değişiklikle hak sahiplerine yeni avantajlar getirildiğine dikkat çeken Milli Emlak Müdürü Hüseyin Değerli, "Yeni değişikliğe göre, hak sahiplerine doğrudan satılacak taşınmazların bedeli, taşınmazın 400 metrekareye kadar olan kısmı için rayiç bedelin yüzde 50'si; fazlası için rayiç bedelin yüzde 70'i üzerinden hesaplanacak. Birden fazla taşınmazda hak sahibi olunması halinde, yüzde 50 satış bedeli hesaplaması, hak sahibinin tercih edeceği taşınmaz için uygulanacak. Bir taşınmazdaki hak sahipliğinin devredilmesi halinde yüzde 50 satış bedelinin hesaplanması, taşınmazın sadece 400 metrekaresi için ve hak sahipleri hisseleri oranlanarak uygulanacak. Daha önce başvuru bedeli yatırmadan yapılan başvurular ile bundan sonra yapılacak başvurular, başvuru bedeli alınmaksızın geçerli kabul edilecek" diye konuştu.
SON BAŞVURU 28 ŞUBAT
Manavgat'ta 8 bin dolayında 2 B taşınmazı, 9 bin 500 dolayında kullanıcı hak sahibi olduğunu belirten Değerli, şunları söyledi:
"Bugün itibariyle Manavgat'ta hak sahiplerinden yüzde 80'i başvurularını tamamladı. Manavgat'ta yüzölçüm olarak az kullanıcısı çok sayıda olan yerler için kullanıcılar başvuru yapmaya gerek duymuyor. Ayrıca mahkemelik olan yerler için de mahkemenin bitmesi gerekiyor. Bir başka sorunda askıya çıkarılan listede ismi, soyadı ve doğum tarihi yanlış olanlar var. Bu uyuşmazlıklar çözümlenmeden başvuru kabul edilmiyor. Hak sahiplerinin başvuruda bulunabilmeleri için dava açmaları ya da Tapu'da düzeltme yaptırmaları gerekiyor. Başvuru oranının yüzde 80'lerde kalmasında en önemli neden bunlardır."
(AK-SK-Y)

07.02.2013 17:30:01 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT