1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Mamak'ta Teraziler Tam Ayar

Mamak'ta Teraziler Tam Ayar

Mamakta Teraziler Tam Ayar
A+A-

Mamak Zabıtası kanuni bir zorunluluk olan terazi denetimlerini esnafa düzenli olarak hatırlatıyor. 516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu gereği terazi kullanan her esnaf iki senede bir düzenli olarak t

Mamak Zabıtası kanuni bir zorunluluk olan terazi denetimlerini esnafa düzenli olarak hatırlatıyor.
516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu gereği terazi kullanan her esnaf iki senede bir düzenli olarak terazisinin ölçü ve ayar kontrolünü yaptırmak zorunda. Terazi denetimlerini unutan esnafı ise ağır cezalar bekliyor. Denetimi unutan esnaf yaklaşık bin beş yüz lira para cezası ile karşı karşıya kalabilir. Ayrıca yine terazi denetimi yaptırmayan esnafın terazisine de kanun gereği el konuluyor. Mamak Belediyesi Zabıta Ekipleri, esnafın terazilerini denetime getirmesini beklemek yerine doğrudan terazisi olan esnafı düzenli olarak ziyaret ederek hatırlatmada bulunuyor. Günlük koşuşturmaca esnasında terazi ayarı yaptırmayı unutma riski olan esnaf, hem ağır cezalarla karşılaşmamış oluyor hem de Mamak sınırları içerisinde bulunan bütün teraziler tam ayar çalışıyor. Zabıta ekiplerinin hizmetlerini değerlendiren Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, "Zabıta ekiplerimiz uygulamalarıyla hem vatandaşı koruyor hem de esnafı. Yürütülen bu çalışma örnek gösterilebilecek bir uygulama. Yaptığımız uygulamayla hem esnafımızın cezai işleme kalmasını engelliyoruz hem de vatandaşımızın parasının tam karşılığını almalarını sağlamış oluyoruz" dedi.
Vatandaşı bilgilendirmek için el ilanları da bastırıp dağıtan zabıta ekipleri, terazi denetimlerini de aksatmadan yürütüyor. Vatandaşlardan gelen şikayetler doğrultusunda da terazi denetimi yapan ekipler pazarlarda sürekli kontroller gerçekleştiriyor. Uygulama Mamak sınırları içerisinde bulunan ve terazisi bir kilogram ile iki ton arasında olan yaklaşık yedi yüz esnafı kapsıyor.
(BK-ÖK-Y)

28.01.2013 12:30:50 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT