1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Maliye Bakanı Şimşek: "türkiye 2013'te Daha Hızlı Büyüyecek"

Maliye Bakanı Şimşek: "türkiye 2013'te Daha Hızlı Büyüyecek"

Maliye Bakanı Şimşek: türkiye 2013te Daha Hızlı Büyüyecek
A+A-

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin 2013 yılında daha hızlı büyüyeceğini söyledi. Yoğun programla Yalova'ya gelen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası'nı (

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin 2013 yılında daha hızlı büyüyeceğini söyledi.
Yoğun programla Yalova'ya gelen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası'nı (YSMMM) ziyaret etti. Burada YSMMM Odası Başkanı İslam Doğan tarafından çiçeklerle karşılanan Bakan Şimşek, muhasebeci ve mali müşavirlerin mükellefle devlet arasındaki köprü olduğunu belirtti. Ardından AK Parti Yalova İl Teşkilatı tarafından Halk Eğitim Merkezi konferans salonunda düzenlenen programa katılan Şimşek, göreve geldiklerinden beri ekonomik anlamda yaşanan gelişmeleri anlattı.
Bakan Şimşek, ülkenin 2013 beklentilerini ortaya koyarak, Türkiye'nin 2013 yılında 2012'ye nazaran daha hızlı bir büyüme ortaya koyacağını söyledi. Bu büyümenin altında siyasi istikrarın yattığını dile getiren Şimşek, "Türkiye 2012 yılına oranla 2013 yılında daha hızlı büyüyecek. Enflasyonu düşürüp cari açığı azalttığımız için para politikamız biraz daha esnek. Cari açıkta bu sene iç talep toparlanacak, çok fazla bir düşüş beklemiyoruz. Kamu borçları azalmaya devam edecek. İşsizlik azalmaya devam edecek. Ondan sonra da düşük enflasyonla yolumuza devam edeceğiz. Yani 2013 2012'den bir miktar daha iyi olacak. Avrupa'daki sıkıntılar her ne kadar temelden çözülmediyse de kontrol altına alınmış gibi. Türkiye'de iç şartlar daha elverişli. Gerek satın alma yöneticileri endeksi, gerek imalat sanayii endeksi son çeyrekten değil de ilk çeyrekten itibaren büyümenin güçlendiğini gösteriyor. Tüketici ve reel sektör güven endeksleri de aynı şeyi gösteriyor. Merkez Bankası faizleri indi. Kredi faiz oranları iniyor. Faiz oranlarının düşmesi demek yatırım ve tüketimin bir miktar güçlenmesi demek. Dolayısıyla o anlamda 2013 ekonomide biraz daha güçlü bir performansın, büyümenin yüksek olduğu bir yıl olacak" diye konuştu.
(SÇ-MŞ-ÖZ-Y)

09.02.2013 18:45:27 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT