1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Maliye Bakanı Şimşek, İmam Abdullah Türbesi'ni Ziyaret Etti

Maliye Bakanı Şimşek, İmam Abdullah Türbesi'ni Ziyaret Etti

Maliye Bakanı Şimşek, İmam Abdullah Türbesini Ziyaret Etti
A+A-

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Batman'ın Hasankeyf ilçesinde bulunan İmam Abdullah Türbesi'ni ziyaret ederek dua etti. Batman Üniversitesi Kültür Varlıkları Koruma ve Onarım Bölümü öğrenim elemanları v

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Batman'ın Hasankeyf ilçesinde bulunan İmam Abdullah Türbesi'ni ziyaret ederek dua etti.
Batman Üniversitesi Kültür Varlıkları Koruma ve Onarım Bölümü öğrenim elemanları ve öğrencileri tarafından 273 bin liraya restore edilen İmam Abdullah Türbesi ziyarete açıldı. Açılış programı kapsamında Batman'a gelen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Hasankeyf ilçesine gelerek İmam Abdullah Türbesi'ni ziyaret etti. Bakan Şimşek, Batman Üniversitesi Rektörü ve Hasankeyf Arkeolog Kazı Başkanı Prof. Dr. A. Selam Ulaçam'dan türbeye yapılan çalışmayla ilgili bilgi aldıktan sonra türbeye girerek dua etti. 25 kişilik bir ekiple 5 ayda güçlendirme ve restorasyon çalışmaları tamamlandığını belirten Batman Üniversitesi Rektörü ve Hasankeyf Arkeolog Kazı Başkanı Prof. Dr. A. Selam Ulaçam, zaviyenin sanat değeri yüksek olan kapısının Diyarbakır Müzesi'nde sergilendiğini ve Hasankeyflilerin her yıl haziran ayında İmam Abdullah'ın değişik etkinliklerle anıldığını söyledi.
İmam Abdullah, Hz. Muhammed'in (S.A.V) amca oğlu Caferi Tayyar'ın oğlu olarak biliniyor. Hasankeyf'i fetheden İslam orduları Komutanı Halid Bin Velid'in komutanlarından İyaz Bin Ganem'in sağ kolu olarak da tanınıyor. Kuşatma sırasında şehit olan İmam Abdullah, Hz. Muhammed'in soyundan gelen biri olarak tarihte yer alıyor.
(MŞY-YRT-MO-AŞ-Y)

12.02.2013 17:31:50 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT