1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek:

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek:

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek:
A+A-

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2-B arazilerinin satışında taksitle sürelerin uzatılmasıyla ilgili vade uzatımının gündemde olduğunu belirterek "Şu anda üzerinde çalışılan 3 yılın 5 yıla, 4 yılında 6 yıl

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2-B arazilerinin satışında taksitle sürelerin uzatılmasıyla ilgili vade uzatımının gündemde olduğunu belirterek "Şu anda üzerinde çalışılan 3 yılın 5 yıla, 4 yılında 6 yıla çıkartılması hususu" dedi.
Maliye Bakanı Şimşek, Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen 'Her yönüyle Trabzon' etkinliğinde 2-B arazilerin satışında taksitlendirme sürelerinin uzatılmasıyla ilgili basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Bakan Şimşek, "Dün gece, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile bir aradaydık. Amacımız hiç bir zaman gelir olmadı. Bu sorunun çözümü esastır. Bu nedenle Sayın Başbakanımızın talimatıyla belki vadenin uzatılması hususu Meclis'e gelebilir. Şu anda mücavir alan içerisindeki 2-B alanları için 3 yıllık bir taksitlenme söz konusu. Mücavir alan dışındakiler için 4 yıllık bir taksitlenme söz konusudur. Bu taksitlendirmeler biliyorsunuz faizsiz. Amacımız vatandaşın hakikaten kolay bir şekilde bu 2-B alanlarını tekrar mülkiyetine geçirmesi. Bu çerçevede vade uzatımı gündemde şu anda. Ama bunun dışında her hangi bir değerlendirme söz konusu değil. Amacımız bu 2-B sürecini kolaylaştırmak, vatandaşın alımını mümkün kılmak. Ben değerli Bakanımıza katkılarından dolayı teşekkür ediyorum" diye konuştu.
Bir gazetecinin 'Ne kadar uzatma söz konusu?' sorusuna Bakan Şimşek, "Şu anda üzerinde çalışılan 3 yılın 5 yıla, 4 yılında 6 yıla çıkartılması hususu. Bu vade biliyorsunuz faizsiz oluyor. Dolayısıyla peşin alanda da indirim söz konusu, bunu da biliyorsunuz detaylara girmeye gerek yok. Çok yoğun ilgi var; özellikle kırsalda, taşrada. Bu süreci kolaylaştırmak adına vatandaşımıza yardımcı olmak adına Başbakanımızın talimatıyla bu adamı atmayı planlıyoruz" karşılığını verdi.
(TB-ÖZ-E)

21.02.2013 11:33:30 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT