1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Malatya'da Et Balık Kurumu Malatya'da Kesime Başladı

Malatya'da Et Balık Kurumu Malatya'da Kesime Başladı

Malatyada Et Balık Kurumu Malatyada Kesime Başladı
A+A-

Malatyalı üreticilerin hayvanları, Malatya'da Et Balık Kurumu Bingöl Kombinası denetiminde Malet kombinasında kesmeye başlandı. Yetiştirdikleri hayvanlarını Et Balık Kurumu'nda kestirmek isteyen Mala

Malatyalı üreticilerin hayvanları, Malatya'da Et Balık Kurumu Bingöl Kombinası denetiminde Malet kombinasında kesmeye başlandı.
Yetiştirdikleri hayvanlarını Et Balık Kurumu'nda kestirmek isteyen Malatya kırmızı et üreticileri kesim için Elazığ'a götürmek zorunda kaldıkları gibi sıra almada ise büyük sorunlar yaşıyorlardı. Sorunların çözümü için Malatya İli Kırmızı Et Üreticileri Birlik Başkanı Mehmet Taneli ve AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık'ın büyük gayretleri sonucu Malatya'da kesim sağlanmış oldu.
Geçtiğimiz hafta karşılıklı imzalar atılarak hayata geçirilen Malatya'daki hayvan kesiminde yaklaşık 2 bin hayvan kesilmesi planlanıyor.
Günlük yaklaşık 50 hayvanın kesileceği Malet kombinasında Et Balık Kurumu Bingöl Kombina müdürü Önder Alptekin hayvan kesimlerini bizzat yerinde inceleyerek kesimlerin isim yazdıran üreticilerin evrakları tam olanlar ve sıraya göre yapılacağını belirtti.
Malatya İli Kırmızı Et Üreticileri Birlik Başkanı Mehmet Taneli ise, "Et Balık Kurumu bu hafta Malatyalı üreticilerimizin etlerini geçtiğimiz hafta Malet ile yaptığı karşılıklı anlaşma ile kesmeye başladı. Günlük 50 hayvan kesimi yapılacak. Yaklaşık olarak 250 kilogram ağırlığında hayvanlar kesildiğinden bu da bin 500 ila 2 bin arasında kesilecek hayvanın kesimiyle 6 milyon TL gibi bir para Malatya'ya kazandırılmış oldu. Et Balık Kurumu'nun kesim yapmasıyla et fiyatlarında denge geldi. Yaklaşık 375 ton Malatya et üreticilerinden alınacak olması, üreticilerin zaten yem fiyatlarından dolayı sıkıntılarını en aza indirmiş oldu. Buradan Sayın Öznur Çalık'a ve Et Balık Kurumu yetkililerine üreticilerimiz ve birliğimiz adına teşekkür ediyorum. İkinci bir konu ise üreticilerimizden saman ihtiyacı olup ucuz saman almak isteyenler birliğimize müracaat edebilirler."
(NA-Y)

04.01.2013 13:46:32 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT