1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Malatya'da 2 Bin 406 Cadde Ve Sokak İsmi Değiştirildi

Malatya'da 2 Bin 406 Cadde Ve Sokak İsmi Değiştirildi

Malatyada 2 Bin 406 Cadde Ve Sokak İsmi Değiştirildi
A+A-

Malatya'da, 2 bin 406 adet cadde veya sokak isimleri için, yeni düzenlemeye gidildiği bildirildi. Malatya Belediyesi Basın Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Ulusal Adres Veri Tabanındaki adr

Malatya'da, 2 bin 406 adet cadde veya sokak isimleri için, yeni düzenlemeye gidildiği bildirildi.
Malatya Belediyesi Basın Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Ulusal Adres Veri Tabanındaki adres ve numaralandırma bilgilerinin doğru olarak tespiti amacıyla 31.07.2006 tarih ve 26245 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan "Adres ve Numaralandırmaya İlişkin Yönetmelik" kapsamında, Malatya Belediyesi sınırları içerisinde bulunan 83 mahalle ve 3 bin 206 adet cadde-sokak için adres ve numaralandırma çalışması yapıldı.
Malatya Belediyesi tarafından yapılan çalışmayla ismi tekrar eden 253 adet cadde ve sokakla birlikte ilgili yönetmeliklerde belirtilen adres standardına uymayan toplamda 2 bin 406 cadde ve sokak ismi değiştirildi. Mevcut durumda mükerrer isimlerin çokça kullanılması adres bulmayı zorlaştırıyordu. Örneğin, 1. Sokak 46 yerde; 4. Sokak 42 yerde; Okul Sokak 8 yerde; Kanalboyu 8 yerde kullanılıyordu. Yapılan düzenleme ve güncelleme çalışmalarıyla mükerrer isimler düzeltilerek cadde ve sokaklara yeni isimler verildi.
Kent Kimliği Projesi kapsamında belediye ile Kent Konseyi tarafından yürütülen adres ve numaralandırma işlemlerinin ilk aşamasında, mahalle sınırlarının yeniden düzenlenmesi için çalışmalar yapıldı.
Toplantılarda karşılıklı görüşmeler neticesinde yönetmeliğe uyarlanan mahalle sınırları krokileri imar komisyonu tarafından incelendi ve yapılan bu çalışmalar, 3 Kasım 2010 tarih ve 243 sayılı meclis kararı ile onaylandı.
Projenin ikinci aşamasında ise cadde ve sokak isimleri incelenerek, tekrar eden isimlerin değiştirilmesi çalışmaları yapıldı. Yapılan incelemeler sonucu ilgili yönetmeliklerde belirtilen adres standardına uymayan 2 bin 406 adet cadde veya sokak isimleri için yeni düzenlemeye gidildi.
Mevcut adres yapısının düzenli olması ve vatandaş nezdinde daha anlaşılabilir bir adres yapısının oluşturulması amacıyla Kent Konseyi önderliğinde bir çalışma başlatıldı. Bu çalışma kapsamında toplumsal uzlaşı ön plana çıkarılarak tüm mahalle muhtarları ve sivil toplum kuruluşlarından cadde, sokak isim önerileri alındı. Yeni isimler verilirken başta şehitler olmak üzere; Niyazi Mısri, Fethi Gemuhluoğlu, Hüseyin Doğan Dede, Kemal Sunal, Ahmet Şentürk gibi Malatyalı bilim, sanat, edebiyat ve siyaset adamlarının isimleri de unutulmadı.
Daha sonra, cadde ve sokak isimlerinin değiştirilmesi ile ilgili düzenlemeler 7 Kasım 2012 tarih ve 228 sayılı meclis kararı ile onaylandı.
Cadde ve sokak isimleri düzenleme ve değiştirme çalışması kapsamında son olarak Malatya Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü ekiplerince, yeni tabela tasarımlarının kentin dokusuna ve estetiğine uygun olarak kanun ve mevzuatlara uyacak şekilde hazırlandığı belirtildi.
Tabela, levha basım ve montaj işlemlerinin, amblem ve logo çalışmalarının tamamlanması sonrasında yapılmaya başlanacağı kaydedildi.
(NA-SO-Y)

21.01.2013 13:20:54 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT