1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Malatya Eczacılar Odası Başkanı Tahir Özelçi:

Malatya Eczacılar Odası Başkanı Tahir Özelçi:

Malatya Eczacılar Odası Başkanı Tahir Özelçi:
A+A-

Malatya Eczacılar Odası Başkanı Tahir Özelçi, bitkisel ilaç satımı ve e-reçete konusunda açıklama yaptı. Oda binasında oda yönetim kurulu üyeleriyle birlikte basın açıklaması yapan Eczacılar Odası

Malatya Eczacılar Odası Başkanı Tahir Özelçi, bitkisel ilaç satımı ve e-reçete konusunda açıklama yaptı.
Oda binasında oda yönetim kurulu üyeleriyle birlikte basın açıklaması yapan Eczacılar Odası Başkanı Tahir Özelçi, çeşitli yerlerde ve internet üzerinden satılan, bitkisel diye nitelendirilen ilaçların halkın sağlığını tehdit ettiğini savunarak, şunları söyledi:
"Her yıl binlerce insanımızın ölümüne sebep olmaktadır. İnternetten satılan ve yüzde 70'inin sahte olduğu bu tür ilaçlar ölümler saçmakta, vatandaşlarımızı hiçbir yetkisi ve bilgisi olmayan şarlatanların elinde adeta birer kobay durumuna düşürmektedir. Asla unutulmamalıdır ki hiçbir bitki direkt ilaç değildir. Dozunda ve yerinde kullanılmazlarsa hepsi zehir etkisi gösterecek özelliklerdedirler. İster bitkisel olsun ister kimyasal olsun, her türlü ilaç, bu işin eğitimini alan tek meslek grubu olan eczacılar danışmalığında ve gözetiminde eczanelerden alınmalıdır. Her türlü ilacın tek profesyoneli ilacın uzmanı olan eczacı meslek grubudur. Son zamanlarda merdiven altında elverişsiz ve hijyenik olmayan ortamda üretilen ve içeriğinde ne olduğu belli olmayan ürünler piyasaya sürülmüştür. Bu ürünler ilaçla uzaktan yakından ilgisi olamayan kişilerce, akaryakıt istasyonlarında, bakkallarda, marketlerde satışa sunulmuştur. Yine unutulmamalıdır ki eczanelerde satılan ürünler Sağlık Bakanlığı ilaç takip sistemi tarafından üretimden hastaya ulaşımına kadar takip edilen faturalı ve kontrollü ürünlerdir. Eczanelerde satılan hiçbir ürünün sahte olma şansı yoktur. Bu nedenle tüm vatandaşlarımızın, kendisine bitkiselci diyen şovmenlerin elinde sağlık sömürüsüne uğramamaları, aynı zamanda fütursuzca halk sağlığını hiçe sayıp sadece kazandığı parayı düşünerek belki de zehir satan tacirlerden uzak durmaları için; bu ürünler halkımızın sağlığına zarar vermeden, ilimiz nezdinde herhangi bir ölüm yaşanmadan gereği için yetkilileri göreve davet ediyoruz."

"E-REÇETEYE 15 OCAK'TA GEÇİYORUZ"
Basın açıklamasında e-reçete uygulamasıyla ilgili bilgi de veren Özelçi, e-reçetenin 15 Ocak'tan itibaren uygulanmasına başlanacağını bildirdi.
Özelçi, eczanelerin e-reçeteye hazır olduklarını belirterek, yaşanacak sıkıntıda sorumlunun Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) olacağını söyledi.
(NA-SO-Y)

14.01.2013 15:23:54 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT