1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Mal Müdüründen Vergi Uyarısı

Mal Müdüründen Vergi Uyarısı

Mal Müdüründen Vergi Uyarısı
A+A-

Çanakkale'nin Lapseki İlçe Mal Müdürü Murat Başer, topluma vergiyi gönüllü olarak ödeme alışkanlığı kazandırılması gerektiğini söyledi. Başer, 1990 yılından bu yana kutlanmakta olan Vergi Haftasını

Çanakkale'nin Lapseki İlçe Mal Müdürü Murat Başer, topluma vergiyi gönüllü olarak ödeme alışkanlığı kazandırılması gerektiğini söyledi.
Başer, 1990 yılından bu yana kutlanmakta olan Vergi Haftasının bu sene 24'üncüsünün kutlanacağını hatırlatarak, 25 Şubat ila 3 Mart arasında çeşitli faaliyetler yapılacağını belirtti.. Vergi konusunda açıklamalarda bulunan Başer, "Anayasamızın 73'üncü maddesinde 'Herkes kamu giderlerini karşılamak üzere mali gücüne göre vergi ödemekle yükümlüdür. Vergi yükünün adaletli ve dengeli dağılımı, maliye politikasının temel amacıdır. Vergi, resim, harç gibi kanunla konulur, değiştirilir veya kaldırılır' ibaresi yer alıyor. Vergiyi, devletimizin kamu giderlerini karşılamak maksadıyla herkesten kazançları oranında karşılıksız olarak alınan değerler toplamı olarak da ifade edebiliriz. Vergilerin kanunlarla konulup kanunlarla alınmasına rağmen, uygulayıcısı ve uygulanan muhatabın insan olduğu gerçeğinden hareketle, insanımızın vergi konusunda daha hassas olmasının büyük önem arz ettiğini, verginin kendisine uygulanan bir müeyyide olmaktan öte devletin sağladığı eğitim, sağlık, güvenlik gibi hayati önem arz eden sürdürülebilir faaliyetlere kaynak teşkil ettiğini belirtmemiz lazım. Bu anlayışla hareket edersek, güven ve gönüllülük esasına dayalı olarak verginin zamanında ödenmesini sağlayabiliriz. Bu vesileyle vergi ödeme alışkanlığı edinmiş ve vergi ödevlerini yerine getiren tüm mükelleflere ayrı ayrı teşekkür ederek, bu sağ duyunun devamını diliyorum" şeklinde konuştu.
(MU-GD-MŞ)

20.02.2013 15:01:46 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT