1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Makarna, Bulgur, Bakliyat Tanıtım Grubu, Gapfood Fuarı'na Katılıyor

Makarna, Bulgur, Bakliyat Tanıtım Grubu, Gapfood Fuarı'na Katılıyor

Makarna, Bulgur, Bakliyat Tanıtım Grubu, Gapfood Fuarına Katılıyor
A+A-

Türk ürünlerinin dünyada daha iyi tanınması için yoğun gayretler gösteren Makarna, Bulgur, Bakliyat ve Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu (BMTG), Gaziantep'in önemli fuarlarından olan GAPFOOD Fuarı'na katı

Türk ürünlerinin dünyada daha iyi tanınması için yoğun gayretler gösteren Makarna, Bulgur, Bakliyat ve Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu (BMTG), Gaziantep'in önemli fuarlarından olan GAPFOOD Fuarı'na katılıyor.
Makarna, Bulgur, Bakliyat ve Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu yaptığı açıklamada, "Tanıtım Grubumuzun amacı sadece sektör ürünlerinin tanıtımını yapmak değil, aynı zamanda 'Türk Malı'na yönelik algının iyileştirilmesi ve ülkemizin imajına olumlu bir katkı sağlanmasıdır. Sektördeki ürünlerin uluslararası pazarlardaki bilinirliğinin artırılması yönündeki yoğun tanıtım çalışmalarımız sonucunda, sektör kapsamındaki ürünlerde 1,9 milyar dolarlık bir ihracat gerçekleştirildi. Makarna, Bulgur, Bakliyat ve Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu, 7-10 Şubat 2013 tarihleri arasında Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi'nde düzenlenecek GAPFOOD Fuarı'na katılıyor. Türk ürünlerinin yurt dışı tanıtımının yapılması için geçen yıl Nisan ayında kurulan ve sekreterya hizmetleri Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri tarafından yürütülen MBTG yurt dışı fuar çalışmalarının yanı sıra ülkemizin önemli gıda fuarlarına da katılarak faaliyetlerini sürdürmektedir. MBTG, GAPFOOD Fuarı'na 80 metrekarelik bir standla katılarak ürünlerini ve tanıtım malzemelerini sergileyecektir. Bununla birlikte, yurt dışı fuarlarda yürütülen uygulama bu fuarda da sürdürülecek ve özel aşçılar tarafından hazırlanan bulgur ve makarna ürünleri misafirlere ve davetlilere ikram edilecektir" dedi.
Makarna, Bulgur, Bakliyat ve Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, tanıtım grubundaki ürünlerin üretim ve ihracatında önemli bir yere sahip olan Gaziantep'te bir fuara katılmanın kendileri açısından mutluluk verici olduğunu belirtti. MBTG olarak ana faaliyet alanlarının yurt dışı tanıtım olduğunu ifade eden Tiryakioğlu, dönem dönem yurt içinde düzenlenen fuarlara da katılarak, yaptıkları çalışmaları ve ürünlerini Türk işadamlarına ve tüketicilere sergileme imkanı bulduklarını söyledi. MBTG kapsamındaki ürünlerden 2012 yılında yüzde 9'luk artışla 1,9 milyar dolar ihracat yapıldığının altını çizen Ahmet Tiryakioğlu, dünya ve bölge ekonomisinde yaşanan tüm sorunlara rağmen "İhracatta 2023 Vizyonu" çerçevesinde yürüttükleri çalışmaların meyvelerini almaya başladıklarını ve hem ürün çeşitliliği hem de pazar çeşitliliği bakımından önceki yıla nazaran çok daha iyi bir noktada olduklarını kaydetti. MBTG tarafından yapılan çalışmaların bir yansıması olarak, 2012 yılında sektörde yer alan ürün gruplarının ihraç edildiği ülke sayısının 160'tan 177'ye çıkarıldığını belirten Tiryakioğlu, "Önümüzdeki dönemler için en önemli hedeflerimizden biri, Türk gıda ürünlerinin dünyanın bütün ülkelerinde önemli bir yere sahip olmasını sağlamaktır. Gıda sektöründe dünyanın en büyük ve prestijli fuarlarında Tanıtım Grubumuza ait stantlarda, dünyanın dört bir yanında gelen sektör temsilcilerine Türk gıda ürünleri ile yapılan yemekler ikram edilmiş ve ürünlerimizden numuneler sunulmuştur. Bu sayede ürünlerimiz büyük ilgi görmüş ve ciddi bir talep yaratılmıştır" diye konuştu.
Çalışmaların 2013 yılında da hız kesmeden süreceğini belirten Tiryakioğlu, sektör için hedeflerinin, ürünlerin dünya çapında bilinirliğinin artırılması ve sağlıklı beslenme çözümleri arayan dünya mutfaklarına yaygın ve kalıcı olarak yerleşmesini sağlamak olduğunu ifade etti.
(MDC-ÖK-Y)

31.01.2013 10:57:50 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT