1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Mahmur Kampındaki Pkk Sempatizanları Fransız Konsolosluğuna Yürüdü

Mahmur Kampındaki Pkk Sempatizanları Fransız Konsolosluğuna Yürüdü

Mahmur Kampındaki Pkk Sempatizanları Fransız Konsolosluğuna Yürüdü
A+A-

Kuzey Irak'taki Mahmur Kampı'nda bulunan binlerce PKK sempatizanı, Erbil'deki Fransız Konsolosluğu'na siyah çelenk bırakarak, Paris'te PKK'lı üç kadının infaz edildiği cinayetin faillerinin en kısa sü

Kuzey Irak'taki Mahmur Kampı'nda bulunan binlerce PKK sempatizanı, Erbil'deki Fransız Konsolosluğu'na siyah çelenk bırakarak, Paris'te PKK'lı üç kadının infaz edildiği cinayetin faillerinin en kısa sürede ortaya çıkarılması talebinde bulundu.
Mahmur Belediye Başkanı Mehmet Özer, kalabalığa hitaben yaptığı konuşmada, "Fransa'da öldürülen 3 kadının failleri bulunana dek Fransa devletine karşı eylemlerimiz devam edecek" ifadelerini kullandı.
Toplanan kalabalık daha sonra yoğun güvenlik önlemleri altında Fransa Konsolosluğu'na doğru yürüyüşe geçti. Göstericiler sık sık slogan attı.
Fransa Konsolosluğu'nun önüne barikat kuran güvenlik güçleri kalabalığın içeri girmesine izin vermedi. Polis, küçük bir grubun içeri girerek, konsolosluk kapısına siyah çelenk bırakmasına müsade etti.
Konsolosluk önünde bir açıklama yapan grup, Paris'teki cinayetleri kınayan mektubu konsolosluk yetkililerine teslim etti.
Eylemin sözcülüğünü yapan Ahmet Özer, "Bize burada gerekli izinleri sağlayan Sayın Erbil Valisi'ne, emniyet mensuplarına teşekkür ediyoruz. Konsolosla görüşmeyi yaptık kendisine isteklerimizi belirten bir mektup verdik. Mektupta, Fransa'da katledilen 3 Kürt kadının katilerinin derhal bulunması ve olayın her açıdan aydınlatılaması gerektiğini, aksi takdirde Fransız devletinin töhmet altında kalacağını belirttik. Kürtler'in barış sürecine yapılan bu sabotajın böyle bir süreçte gerçekleşmesinin çok manidar olduğunu, bu yüzden derhal olayın aydınlatılması gerektiğini dile getirdik" ifadelerini kullandı.
(ÖK-ÖK-D)

16.01.2013 16:29:51 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT