1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Mahkeme Torpil Yapıldığı İddia Edilen Doçentlik Sınavını İptal Etti

Mahkeme Torpil Yapıldığı İddia Edilen Doçentlik Sınavını İptal Etti

Mahkeme Torpil Yapıldığı İddia Edilen Doçentlik Sınavını İptal Etti
A+A-

Tekirdağ'da özel bir hastane başhekiminin Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nin yardımcı doçentlik sınavında torpil yapıldığı iddiasıyla açtığı davada mahkeme, sınavın iptal edilmesine karar verdi. Edin

Tekirdağ'da özel bir hastane başhekiminin Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nin yardımcı doçentlik sınavında torpil yapıldığı iddiasıyla açtığı davada mahkeme, sınavın iptal edilmesine karar verdi.
Edinilen bilgiye göre, Tekirdağ'da özel bir hastanenin başhekimliğini yapan Kadın Doğum Uzmanı Opr. Dr. Özgür Bilgi, Eylül 2011 tarihinde Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nin açtığı kadın doğum alanındaki yardımcı doçentlik sınavına girdi. Bu sınava giren 10 kişiden 8'i yardımcı doçent olmaya hak kazandı. Sınavda başarılı olduğunu iddia eden Opr. Dr. Bilgi, üniversiteye itirazda bulundu. Bilgi'nin itirazı reddedildi. Bunun üzerine Bilgi, Sivas İdare Mahkemesi'ne başvurarak yürütmenin durdurulmasını istedi. Konuyu inceleyen Sivas İdare Mahkemesi, Gazi Üniversitesi'nden Prof. Dr. Kutay Ömer Biberoğlu başkanlığında bir bilirkişi atadı. Çalışmalarını tamamlayan bilirkişi, raporunu mahkemeye sundu. Mahkeme, bilirkişinin raporu üzerine yürütmeyi durdurma kararı vererek, sınavı iptal etti.
Sınavın iptal olmasına neden olan raporda, üniversitenin İngilizce metinlere hazırladığı cevap anahtarında bazı kelimelerin çevirilerinin yanlış yapıldığı ve bu yanlışları bazı adayların da kendi cevap kağıdında yaptığı belirlendi. Raporda ayrıca, yapılan araştırmada sınav soru ve cevaplarının adayların bazılarına önceden verildiğinin belirlendiği kaydedildi. Sınavda başarısız bulunan 2 kişi arasında yer alan Opr. Dr. Özgür Bilgi'nin de başarılı olduğuna kanaat getirildi.
Sınavda hakkının yenildiğini ifade eden Kadın Doğum Uzmanı Opr. Dr. Özgür Bilgi, "Sınavda hakkım yenildi. İtirazımı yaptım. Sivas İdare Mahkemesi yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Bilirkişi sadece benim sınavda başarılı olduğumu değil, sınavda açıkça nelerin döndüğünü de ortaya koydu. Bilirkişi raporu sınavdan önce soruların ve cevapların dağıtıldığını kanıtladı. Hukuki süreci sonuna kadar takip edeceğim. Türkiye'de liyakat değil, sadakat kazanıyor. Üniversitelerin durumları bu şekilde maalesef, benim gibi birçok arkadaşım bu şekilde mağdur oldu" dedi.
İHA muhabirinin telefonla ulaştığı Cumhuriyet Üniversitesi yetkilileri ise, "Bu bizim dönemimizde gerçekleşmedi. Bir önceki rektör beyin döneminde olmuştur. Karar doğrudur. Bize tebliği yapıldı. Sınav iptal edildi. Bizi bağlayan bir sonuç değil. Bir önceki rektör arkadaşımızı ilgilendiriyor" açıklamasını yaptı.
(CC-Y)

16.02.2013 11:36:23 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT