1. HABERLER

  2. KADIN

  3. Mahkeme, çocuk yaşta evliliklerin iptali yönündeki isteği yerinde buldu

Mahkeme, çocuk yaşta evliliklerin iptali yönündeki isteği yerinde buldu

Mahkeme, çocuk yaşta evliliklerin iptali yönündeki isteği yerinde buldu
A+A-

AYM'ye yapılan başvuruda medeni kanununun ilgili maddesinini iptali istendi.

Ankara'da Aile Mahkemesi, bu sabah çocuk evliliği ile ilgili görülen bir davada çok kritik bir karar aldı.

Mahkeme, çocuk evliliklerinin iptali yönündeki isteği yerinde bularak, Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulundu. AYM'ye yapılan başvuruda, hem çocuk yaşta evliliklerin hak ihlali olduğunun tespiti, hem de medeni kanununun ilgili maddesinini iptali istendi.

Hürriyet'ten Dinçer Gökçe'nin haberine göre Ankara 10. Aile Mahkemesi’nde, 13 yaşındaki bir kız çocuğunun, istismarcısı ile evlenmesi yönünde açılan davada önemli bir karar verdi. Bu davaya, Gündem Çocuk Derneği de müdahil oldu. Dernek avukatları mahkemeye yaptıkları başvuruda, çocuk evliliklerinin hak ihlali olduğunu belirtti.

Yapılan başvuruda, bu durumun hem Türkiye’nin imza attığı uluslararası sözleşmelere hem de Anayasa Mahkemesi’ne aykırı olduğunu belirtti.

AYM’YE BAVŞURU YAPILDI
Mahkeme, tarafların görüş ve savunmalarını aldıktan sonra, Anayasa Mahkemesi’ne başvurma kararı aldı. Gündem Çocuk Derneği üyeleri, karar sonrası adliye önünde açıklama yaptı.

Gündem Çocuk Derneği Avukatı Şahin Antakyalıoğlu, “ Çocuk hak ve ihlalleri ile ilgili çalışmalar yürüttüğümüz için dava açtık. Türk Medeni Kanunu'nun 124'üncü maddesinin iptalini istedik. Aile Mahkemesi’nin bugün verdiği bu karar çok önemli. Binlerce çocuk yaşta evlilik var. AYM’den çıkacak karar, bu evlilikler nedeni ile açılan davalar için de belirleyici olacak. Bugün yapılan başvuru bir ilk olma özelliği de taşıyor. Bu kapsamda ilk başvuru oldu. Aile Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi'nin kararını bekleyecek. Sivil toplum kuruluşları ya da dernekler de Hukuk Muhakemeleri Kanunu 113 kapsamında 'Topluluk Davası' için başvuru yapabilir” dedi.

AİLESİ, MAHKEMEYE BAŞVURDU

Söz konusu olayda kız çocuğunun kemik yaşının 15 yaşında olduğu yönünde rapor alındığı, çocuğun ailesinin istismarda bulunan kişinin akrabaları olduğunu söyleyerek evliliğe izin verilmesi için dava açtığı öğrenildi. Bu davaya da Gündem Çocuk Derneği müdahil oldu.

KAYNAK: HÜRRİYET

A+A-

HABERE YORUM KAT