1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Maden Faciasında 4. Gün: 18 İşçiye Henüz Ulaşılamadı

Maden Faciasında 4. Gün: 18 İşçiye Henüz Ulaşılamadı

Maden Faciasında 4. Gün:  18 İşçiye Henüz Ulaşılamadı
A+A-

Has Şekerler Madencilik Limited Şirketi’ne ait kömür ocağında salı günü meydana gelen su baskınıyla yerin 350 metre altında mahsur kalan 18 işçiyi kurtarma çalışmalarının dördüncü gününde henüz sonuç alınamadı.

Has Şekerler Madencilik Limited Şirketi’ne ait kömür ocağında salı günü meydana gelen su baskınıyla yerin 350 metre altında mahsur kalan 18 işçiyi kurtarma çalışmalarının dördüncü gününde henüz sonuç alınamadı.

 

Madendeki yaklaşık 11.000 tonluk su ile sudan kaynaklanan çamurun tahliyesi devam ederken umutlar da giderek tükeniyor. Cuma olması nedeniyle de alana çadır mescidin kurulması için çalışma başlatıldı.

Ermenek İlçesi’nin kömür ocaklarının yoğun olduğu Güneyyurt Beldesi ile Pamuklu Köyü arasında bulunan Has Şekerler Madencilik Limited Şirketi’ne ait linyit kömür ocağındaki facia salı günü saat 12.15′te meydana geldi. Sabah vardiyasındaki işçiler ocak içinde öğle yemeği molasındayken, yeraltı su düzeyinin altında bulunan 350 metrelik galeriye bir anda su dolmaya başladı. Sanki baraj kapağı açılmış gibi galeri duvarını patlatan tonlarca su ocağı kapladı ve bu bölümde çalışan işçilerden 16′sı kendi çabalarıyla kurtulmayı başarırken, 18′i su ile dolan bölümü geçemedi.

606 KİŞİLİK EKİPLE MÜCADELE
Facianın ilk dakikalarından itibaren bölgeye arama kurtarma ekipleri gönderilmeye devam ediyor. AFAD başta olmak üzere çeşitli kuruluşların katılımıyla sürdürülen çalışmalarda devletin tüm imkanları seferber edildi. Ocakta 606 kişilik ekip, Türkiye’nin çeşitli yerlerinden getirilen ekipmanla, madencilere bir an önce ulaşmaya çalışıyor. Aramalara deneyimli dalgıçlar da katılırken 2 uçak, 3 helikopter, 25 ambulans bekletiliyor.

Motopomplar ocaktan aralıksız su çekerken, alanda 3 seyyar aydınlatma cihazı, 10 büyük çadır, seyyar mutfak, mobil yatakhaneler, 700 battaniye, kumanya ve içecek sevk edildi, 7 mobil baz istasyonu kuruldu, kumanya ve içecek sağlandı. Çalışmalar AFAD Mobil Koordinasyon Merkezi’nden yönetiliyor.

Olaydan sonra bölgeye gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Karamanlı olan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, AFAD Mobil Koordinasyon Merkezi’nde çalışmaları yakından takip ediyor.

Geceki çalışmalarda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden gönderilen ‘ahtapot’ ile motopomplarla ocaktaki suyun tahliye işlemlerine devam edildi. Sudan dolayı oluşan balçık ve çamurlar da vagonlarla dışarı çıkartılıyor. Maden ocağı girişindeki bölümde de tomruklar çeşitli ebatlarda kesilip tahkimata destek amaçlı kullanmak amacıyla ocağın içine taşındı.

Kızılay, işçi yakınlarının beklemesi için kurduğu iki çadırın yetersiz kalması nedeniyle üçüncü çadırı kurdu. Ayrıca bugün cuma olması nedeniyle de çadır mescidin kurulması için çalışma başlattı.

Gece havanın serin olması nedeniyle evlerine giden işçi yakınları da sabah erken saatlerinde maden ocağına akın etmeye başladı. Aralıksız devam eden çalışmalar sabah saatlerinde daha da hızlandırıldı.

MADEN İŞÇİSİNİN AĞABEYİ: YEMEĞİ AYAKTA YİYORLARDI
Maden ocağında mahsur kalan işçilerden 23 yaşındaki Ömer Cansu’nun ağabeyi Abdurrahman Cansu, kardeşinin çok zor şartlarda madende çalıştığını ve yemeği dahi ayakta yediklerini öne sürdü. Cansu, “Kardeşim çalıştığı maden ocağının şartlarından sürekli şikayet ediyordu. Yemek yiyemediklerini, hep ayakta yediklerini söylüyordu. Nefes bile aldırmadıklarını, mola vermeden çalıştırdıklarını söylüyordu” dedi.

Kardeşinin o gün gece vardiyasında çalışması gerektiğini öne süren Cansu, “Olay günü aslında gece vardiyasındaydı. Ama gündüz vardiyasına gitti. Niye gidiyorsun dediğimde de ‘Ağabey ocaktan çağırdılar. O yüzden gidiyorum’ demişti” diye konuştu.

YEVMİYESİ 32 LİRAYA GELİYORDU
Kardeşi Ömer Cansu’nun askerden öncede farklı maden ocaklarını çalıştığını ve mahsur kaldığı madende de yaklaşık 1.5 yıl çalıştığını belirten Cansu, “Kardeşim aslında işinden memnun değildi ama gitmek, çalışmak zorundaydı. Kardeşimin günlük yevmiyesi 32 liraya denk geliyordu. Hastalandığında bir kaç gün işe gidemediğinde yevmiyesini kesiyorlardı” diye konuştu.

KARDEŞİNDEN GELECEK MUTLU HABERİ BEKLİYOR
2′si erkek 7 kardeş olduklarını belirten Cansu, 7 yıl önce balkondan düşmesi sonucu iki ayağından da sakat kaldığını, koltuk değnekleriyle güçlükle yürüdüğü için maden ocağına gidemediğini ve kardeşinden gelecek mutlu haberi televizyondan takip ettiğini söyledi.

GAZ DEŞARZI ENDİŞESİ
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, madendeki su tahliyesinden önce tahkimat ve oradaki malzemelerin çıkartılmasına önem verdiklerini belirtti. İşçilerin vardiyalı olarak çalıştığını belirten Yıldız, gaz deşarjından endişelendiklerini belirterek, “Bundan sonra su seviyesi düşü olarak 800 metrenin altına düştüğü için daha hassas davranmamız gereken bir nokta var. Ola ki 780′den daha sonra her hangi bir gaz deşarjı, karbondioksitle alakalı gaz deşarjı olmasın, kurtarma ekipleriyle ilgili herhangi bir risk oluşmasın” dedi

Gazetecilerin çalışmalar hangi derinlikte devam ediyor sorusuna Bakan Yıldız, şunları söyledi:

“200 kodun altına inildi. Bizim için önemli bir eşik noktasıydı. Bundan sonra her metre aşıldıkça, her su çekildikçe, karşımıza hangi tablonun çıkağını şu an bilemiyoruz. Çekme işi artık desandreden değil, nefeslik kısmından aktarılmış oldu. Her iki tarafından olası su çekme ihtimaline karşı güçleri artırıldı. Kullanmayacak dahi olsak bunların güçleri artırıldı. İlk amacımız 770′ler 780′ler koduna gelmek.”

Maden ocağıyla ilgili son geçtiğimiz haziran ayında yapılan denetim raporunda, ocakla ilgili 8 kusur bulunduğu ama bunların ayrıntılarının belirtilmediğinin sorulması üzerine Yıldız, “Biz işçi kardeşlerimiz çıkartılana kadar bu konularla alakalı denetimlerin, idari soruşturmaların, müfettişlerin sayın Çalışma Bakanımızın görevlendirdiği iş müfettişlerinin her birsi işlerine devam ediyorlar. Ama biz gündemimizi buraya yoğunlaştırmak istiyoruz. Doğru olanda budur. Öncelikli işçi kardeşlerimize ulaşmak bunların her birini kamuoyuyla paylaşılacak. Sektörün içinde paylaşılacak, artılar neler, eksiler neler kimlerin ne ihmali var, bunlar kamuoyuna aktarılacak” diye konuştu.

“Sigortasız işçi var mı” sorusu üzerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, “Çalışan sayısı 180 kişi ve tamamının sigortalı olduğunu arkadaşlarımız tespit etti” dedi.

İşçilerin 3 aydır maaş alamadığının belirtildiği ve bununla ilgili yardım kampanyası başlatılacak mı? sorusu üzerine de Bakan Çelik, bütün yaraların sarılacağını söyledi.

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, maden ocağındaki incelemelerinde torba yasayla ilgili bu sıkıntıların olacağı belliydi” şeklindeki soruya Bakan Çelik, “Şimdi torba yasada önemli olan konulardan birisi emeklilik yaşı ve çalışma saatleriyle ilgiliydi. Bizim o zaman da görüşümüz buydu bugün de aynı şeyi söylüyoruz. Biz düzenleme yapıyor TBMM. Bu düzenlemeye Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kim varsa herkes uymak zorunda. Ama yapılan daha önceki sözleşmelerin karşılığında bu yeni düzenleme, bir işletmeler acısından olumsuzluk oluşturuyorsa, bunu da yine düzeltecek olan TBMM’dir, siyasi iradedir. Bu konuda da çekincemizin olmadığını söyledik. Burada garip olan henüz işletme sahipleri yeni yasaya göre bir tek maaşı dahi ödemeden bununla ilgili işi durdurma gibi ve ücretleri ödememe gibi bir durumla uygulamaları kabul edilebilir değil . İzahı mümkün değil. Bunu biz zaten her iki bakanlık olarak açıklamıştık. Sözleşme gereği bir fark oluşuyorsa, bunu gidermek tabii ki kamunun görevidir, hükümetin, meclisin görevidir. Bu konu bahane edilerek henüz bir maaş dahi ödemeden bu yola girilmesi ocakların belli bir süre kapalı tutulması doğru değildir. İzahı yapmaları mümkün değildir” diye konuştu. 

A+A-

HABERE YORUM KAT