1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Macaristan, Başbakan Erdoğan'ı Bekliyor

Macaristan, Başbakan Erdoğan'ı Bekliyor

Macaristan, Başbakan Erdoğanı Bekliyor
A+A-

Macaristan Dış İlişkiler ve Dış Ekonomik İlişkilerden Sorumlu Devlet Sekreteri Peter Szijjarto, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 5 Şubat'ta Budapeşte'ye yapacağı ziyaretin, Türk firmalarının Macarista

Macaristan Dış İlişkiler ve Dış Ekonomik İlişkilerden Sorumlu Devlet Sekreteri Peter Szijjarto, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 5 Şubat'ta Budapeşte'ye yapacağı ziyaretin, Türk firmalarının Macaristan'a olan ilgisini artıracağını söyledi.
İHA muhabirine konuşan Szijjarto, Başbakan Erdoğan'ın 5 Şubat tarihinde Macaristan'a gelerek, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin ve yatırımların yükseltilmesi için Macar Başbakan Viktor Orban ve heyeti ile bir dizi toplantı yapacağını söyledi. Szijjarto, "Türkiye'nin son 5 yıldaki yükselişini yakından takip ediyoruz. Sayın Başbakan Erdoğan, Macaristan'a en son 2005 yılında gelmişti. 8 yıl aradan sonra Erdoğan'ın tekrar Macaristan'a gelecek olması bizleri sevindiriyor" açıklamasında bulundu.
Macaristan ile Türkiye arasında yaklaşık 2,5 milyar dolarlık ticaret hacmi olduğunu, bu rakamı yeterli bulmadıklarını ifade eden Szijjarto, "Macaristan'da Çelebi, Ege Seramik, İhlas Holding ve Koçkaya Holding'in yatırımları bulunuyor. Macaristan'da yatırımı olan dev Türk firmalarının sayısının arttırılmasına çalışıyoruz. Sayın Başbakan Erdoğan'ın ziyareti sonrası Türk firmalarının Macaristan'a geleceğine kesin gözle bakıyoruz" diye konuştu.
Türk-Macar Ticaret Odası Türkiye Eşbaşkanı Alpaslan Kaya ise, Macaristan'ın Avrupa'nın ortasında Türkiye ve Türklere kardeş gözüyle bakan bir ülke olduğunu, Türk firmalarının Macaristan üzerinden üretimlerini Batı Avrupa ülkelerine çok rahatlıkla pazarlayabileceğini belirtti. Kaya, Başbakan Erdoğan'ın Macaristan ziyaretinin ardından iki ülke arasındaki ticaret hacminin zirveye ulaşmasını tahmin ettiklerini söyledi.
(MBŞ-İB-OK-D)

24.01.2013 13:07:08 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT