1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Lüleburgaz'da Kadına Seçme Ve Seçilme Hakkı Verilmesinin 78. Yıl Dönümü Kutlandı

Lüleburgaz'da Kadına Seçme Ve Seçilme Hakkı Verilmesinin 78. Yıl Dönümü Kutlandı

Lüleburgazda Kadına Seçme Ve Seçilme Hakkı Verilmesinin 78. Yıl Dönümü Kutlandı
A+A-

Lüleburgaz'da kadına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 78. yıl dönümü dolayısıyla CHP Lüleburgaz Kadın Kolları etkinlik düzenledi.Hükümet Konağı önünde bir araya gelen kadınlar, Atatürk büstüne kara

Lüleburgaz'da kadına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 78. yıl dönümü dolayısıyla CHP Lüleburgaz Kadın Kolları etkinlik düzenledi.
Hükümet Konağı önünde bir araya gelen kadınlar, Atatürk büstüne karanfil bıraktı. Saygı duruşunda bulunmasının ardından kadınlar, basın açıklaması yapmak üzere Kongre Meydanı'na yürüdü.
Basın açıklamasında CHP Lüleburgaz Kadın Kolları Başkanı Güzeri Yılmazoğlu, kadınlara seçme ve seçilme hakkının Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde 5 Aralık 1934 tarihinde gerçekleştiğini hatırlatarak, "Kadınların 19. yüzyılda başlayan "Kadınların 19. yüzyılda başlayan haklı mücadeleleri ve Mustafa Kemal Atatürk'ün eşsiz öngörüsü sonucunda birçok Avrupa ülkesinden daha önce seçme ve seçilme hakkı elde edilmiştir" dedi.
78 yıllık süreçte kadınların kazanımlarının daha da ileriye taşınması gerektiğini kaydede Yılmazoğlu, bugün gelinen noktanın iç açıcı olmadığını söyledi.
Kadınların çoğu sendikalarda ve Sivil Toplum Kuruluşlarının yönetim kurullarında yer almadığını ifade eden Yılmazoğlu, "12 Haziran 2011 genel seçimlerinde TBMM'deki 550 milletvekilinden sadece 78'i, hükümetteki 26 bakandan biri kadındır. Ülkemizde yerel yönetimlerde kadınoranı yüzde 2,5'tir. 2 bin 924 belediye başkanının 26'sı, 34 bin 210 muhtardan 65'i kadındır. 2012 yılında karar alma süreçlerine katılım durumuna bakıldığında da karşımıza aynı kötü tablo çıkmakta. 81 valinin biri, 103 rektörden 5'i, 428 vali yardımcısından 7'si, 795 kaymakamdan 22'si, 80 müsteşar yardımcısından 3'ü kadın. 26 müsteşar arasında hiç kadın yok. Sendikaların TOBB, TZOB, TESK gibi STK'ların yönetim kurullarında da hiç kadın yok" dedi.
Seçme ve seçilme hakkının bir yurttaşlık hakkı olduğunu dile getiren Yılmazoğlu, bu hakkın erkek egemen yapının kontrolüne terk edilmemesi gerektiğini söyledi.
Yılmazoğlu konuşmasında şunları kaydetti: "Biz kadınlar, devrimci talebimiz olan yüzde 50, yani eşit hak istemini savunuyoruz. Eğitimde, siyasette, yönetim kadrolarında, karar alma mekanizmalarında, yani hayatın her alanında erkeklerle eşit haklara sahip olmak istiyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak eğitim, sağlık, istihdam, siyaset ve toplumda kadınların erkeklerle eşit, özgür ve dayanışma içinde yaşayabilecekleri bir Türkiye yaratmak ve cumhuriyetle kazanılmış haklarının korunarak yaşatılması için mücadele ediyoruz. Kadınların seçimle ve atamayla gelinen tüm karar ve yönetim organları da dahil olmak üzere hayatın her alanında eşit temsil eşit katılımının sağlanması için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Kadın erkek eşitliğini demokrasinin ve tüm toplumun güçlenmesi için olmazsa olmaz koşullardan biri olarak görüyoruz. Bugün 5 Aralık, kadına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin yıl dönümü. Artık seçmek yetmiyor" diye konuştu.
(MK-

05.12.2012 15:25:57 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT