1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Leyla Zana, Erdoğan’ın yemin şartını yerine getirmeyecek!

Leyla Zana, Erdoğan’ın yemin şartını yerine getirmeyecek!

Leyla Zana, Erdoğan’ın yemin şartını yerine getirmeyecek!
A+A-

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, kendisiyle görüşebilmesi için "Önce milletvekili yeminini etsin" dediği Leyla Zana'nın yemin etmeyeceği öğrenildi.

Al Jazeera Turk’ten Gonca Şenay’ın haberine göre; ilk önce Zana’yla görüşmeye sıcak baktığını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra görüşme için şartları olduğunu söyledi. Bunlardan ilki de Zana’nın milletvekili yemini etmesi dedi. Bu sözler üzerine gözler yeniden Leyla Zana’ya çevrildi, ancak Cumhurbaşkanı’nın bu sözlerini değerlendiren Zana, 1 Kasım seçimleri sonrasında “Büyük Türkiye Milleti önünde yemin ederim” dediği için kabul edilmeyen yeminini tekrarlamama kararı aldı. Bu kararını görüştüğü HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’a da iletti.

Bundan sonra ne olacak?
“Bundan sonra ne yapacak?”, “Görüşmekten vaz mı geçecek?” sorularına Leyla Zana’dan veya kendisine yakın isimlerden yanıt alınamadı. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Zana’nın yemini konusundaki tavrını değiştirmemesi durumunda görüşmenin gerçekleşmeyeceği tahmin ediliyor. Cumhurbaşkanı ,sadece Leyla Zana’nın yemin etmemesinin değil, kendisine bildirilen görüşmede dile getirilecek başlıkların da sorun olduğunu söylemişti. 

A+A-

HABERE YORUM KAT