1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Lapsekililerden Termik Santrale Tepki

Lapsekililerden Termik Santrale Tepki

Lapsekililerden Termik Santrale Tepki
A+A-

Çanakkale'nin Lapseki ilçesinde, Ziraat Odası ve Muhtarlar Derneği, Adatepe ve Şevketiye köyü yakınlarına kurulması planlanan termik santral projesine tepki gösterdi. Adatepe köyünde yapılacak ÇED ra

Çanakkale'nin Lapseki ilçesinde, Ziraat Odası ve Muhtarlar Derneği, Adatepe ve Şevketiye köyü yakınlarına kurulması planlanan termik santral projesine tepki gösterdi.
Adatepe köyünde yapılacak ÇED raporu toplantısı öncesinde Lapseki Ziraat Odası Başkanı Sadık Özdem, Muhtarlar deneği başkanı Seyfettin Turan ve İl Genel Meclis Üyesi Eyüp Yılmaz ortak bir açıklama yaptı. Açıklamada, "Yapılması planlanan 'Lapseki Enerji Santralı Limanı Kül Depolama Sahası ve Derin Deniz Deşarjı' Adatepe köyüne inşa edilirse Adatepe, Taştepe, Şefketiye, Alpagut, Mecidiye köyleri, Çardak beldesi ve Lapseki merkezi zarar görecek. Doğayı, tarımı, hayvancılığımızı, denizi olumsuz etkileyecek. İlçemiz 40 köy ve 2 beldesiyle doğayı ve denizi ile eşi benzeri olmayan bir ilçe. İlçemiz ve köylerin toplam nüfusu 22 bindir. İlçemiz merkez ve köylerimizin yüzde 90'nı geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlıyor. Termik santralin kurulması egzoz ve bacalardan karbondioksit salınımı sonucu hava kirliliği oluşacak, merkez ve köylerinde halk sağlığı olumsuz etkilenecek, kanser vakaları artacak, solunum enfeksiyonları, astım, bronşit ve kalp hastalıkları artacaktır. Biz yaşamak istiyoruz, kanser olmak istemiyoruz" ifadelerine yer verildi.
(MU-GD-MŞ)

07.02.2013 14:23:53 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT