1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Lapseki'de Kanser Semineri Düzenlendi

Lapseki'de Kanser Semineri Düzenlendi

Lapsekide Kanser Semineri Düzenlendi
A+A-

Çanakkale İl Sağlık Grup Başkanlığı ile Lapseki Halk Eğitim Merkezi tarafından ortak yürütülen eğitim seminerleri devam ediyor. Bu çalışmalar kapsamında Lapseki Halk Eğitim Merkezindeki bayan kursiyer

Çanakkale İl Sağlık Grup Başkanlığı ile Lapseki Halk Eğitim Merkezi tarafından ortak yürütülen eğitim seminerleri devam ediyor. Bu çalışmalar kapsamında Lapseki Halk Eğitim Merkezindeki bayan kursiyerlere yönelik "Kanserden Korunma Yolları" başlığı altında eğitim semineri düzenlendi.
Toplum Sağlığı Örgütü bünyesinde görev yapan Ebe Naciye Güneş, kanser hakkında bilgilendirmelerde bulunarak, belirtileri, tedavi yöntemleri ve korunma yoları hakkında slayt gösterimiyle bilgiler aktardı. Birçok kanser çeşidi olduğuna değinen Güneş, meme, cilt, mide, gırtlak gibi vücudun çeşitli yerlerinde ortaya çıkabileceğini belirtti. Güneş, "Kanser tedavisinde birçok yöntem mevcut. Bunlardan en belirgin olanı cerrahi müdahale olarak karşımıza çıkıyor. İlk müdahaleden sonra kemoterapi dediğimiz ilaç tedavisi uygulanmakta. Kemoterapideki amaç insan vücudundaki hücrelere en az zararı vererek kanserli hücrelerin ölmesini sağlayan bir yöntem. Bu tedavideki amaç kanser hücrelerinin çoğalmasını önlemek. Bu yöntem bazen ilk tedavi yöntemi olarak da uygulanabilmektedir. Işın tedavisi ise vücuda radyasyon vererek kanserli hücrelerin gelişmesini engellemeye yönelik bir tedavi yöntemidir. Bununla birlikte alternatif tedavi yöntemleri de mevcuttur. Bayanlarda en sık olarak karşımıza çıkan kanser çeşidi meme kanseri olarak görünüyor. Küçük yaşlardan itibaren yıllık kontroller yapılması gerekiyor" dedi. Halk Eğitim Merkezi Müdürü Orhan Akman İl Sağlık Grup Başkanlığı ile ortaklaşa yürütülen çalışmaların ikinci dönemde devam edeceğini söyledi. Kursiyerler açısından da oldukça faydalı eğitimler gerçekleştirdiklerini belirten Akman, talepler doğrultusunda çalışmaların devam edeceğini kaydetti.
(MU-GD

21.01.2013 12:41:58 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT