1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Lapseki Kirazı Çin'e Gidiyor Mustafa Uçmaz Çanakkale

Lapseki Kirazı Çin'e Gidiyor Mustafa Uçmaz Çanakkale

Lapseki Kirazı Çine Gidiyor  Mustafa Uçmaz    Çanakkale
A+A-

Çanakkale'nin Lapseki ilçesinde yetiştirilen ve ünü sınırları aşan 'Lapseki kirazı' Çin Halk Cumhuriyeti'nde tanıtılacak. Türkiye ile ilk diplomatik ilişkilerin başlamasının 40'ncı yılı münasebetiy

Çanakkale'nin Lapseki ilçesinde yetiştirilen ve ünü sınırları aşan 'Lapseki kirazı' Çin Halk Cumhuriyeti'nde tanıtılacak.
Türkiye ile ilk diplomatik ilişkilerin başlamasının 40'ncı yılı münasebetiyle Çin Halk Cumhuriyeti'nde Türkiye yılı ilan edildi. Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna kalabalık bir ekiple Çanakkale'nin temsil edilebilmesi için ilçe ve beldelerde bulunan belediye başkanlarına çağrıda bulundu. Lapseki Belediye Başkanı Gani Mehmet Ekim de ilçede yetiştirilen ürünlerle birlikte Çin'e gitme kararı aldı. Başkan Ekim, "Bu bizler açısından kaçınılmaz bir fırsat. Lapseki'nin kirazı hepimizin bildiği üzere dünyada aromasıyla, rengiyle ve tadıyla yetişen en iyi kiraz. Şeftalimiz patent alma yolunda. İstanbul'da Lapseki domatesi marka olarak tezgahlarda satılıyor. Tüm ilçelerimizin kendine özgü ürettiği birtakım ürünler var. Bunları dünyaya duyurmak için elimize güzel bir fırsat geçti. Tekstilden taviz verebilirsiniz. Ama bir buçuk milyarı aşkın bir nüfusun gıdadan kesmesini bekleyemezsiniz. GMKA tarafından bizlere orada stantlar açılacak. Lapseki'ye mahsus ürünleri sergileyerek pazarlama fırsatı yakalamaya çalışacağız. Orada eğitimlerde verilecek. Tecrübe edinmek adına birçok faaliyetlere şahit olacağız. Çin'in 2015 yılında dünyanın en büyük ekonomisine sahip devlet olacağı söyleniyor. Eğer Lapseki'mizin tanıtımını iyi yaparsak karlı çıkacağımıza inanıyorum. Gelibolu Belediye Başkanı da gelmek istediğini bildirdi. Çanakkale tanıtımının iyi yapılması için Vali Azim Tuna yüz kişilik bir ekibi görmek istediğini bizlere söyledi. Hayırlı bir gezi olmasını temenni ediyorum" dedi.
(MU-GD-MŞ)

07.02.2013 16:16:03 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT