1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Kuyulara Sayaç Gündemden Düşmüyor

Kuyulara Sayaç Gündemden Düşmüyor

Kuyulara Sayaç Gündemden Düşmüyor
A+A-

DSİ 2. Bölge Müdürlüğü sınırları içerisindeki 60 bin kuyuya takılacak sayaçlarla ilgili Küçük Menderes Sulama Birliği Başkanı Özay Kaptan bir açıklama yaptı. Ödemiş ve yöresinde çok sayıda ruhsatlı

DSİ 2. Bölge Müdürlüğü sınırları içerisindeki 60 bin kuyuya takılacak sayaçlarla ilgili Küçük Menderes Sulama Birliği Başkanı Özay Kaptan bir açıklama yaptı.
Ödemiş ve yöresinde çok sayıda ruhsatlı kuyunun bulunduğunu belirten Kaptan, sayaç takmanın su israfını önlemek ve durum tespiti yapmak adına olumlu olduğunu ancak sayaçların üreticiye ek bir maliyet getirmemesi gerektiğini kaydetti. Kaptan açıklamasında, "167 sayılı yer altı suları kanunda değişiklik yapıldı. Yeni yasa 25 Şubat 2011'de yürürlüğe girdi. Yeni yasayla yer altı suyu temini açılan kuyu, galeri, tünel ve benzeri oluşumlara ölçüm amacıyla su sayacı takılması zorunlu hale getirildi. Bölgemizdeki ruhsatlı kuyuların da 25 Şubat'a kadar DSİ Bölge Müdürlüğü'ne başvurmaları gerekiyor.Bu konuyda DSİ 2. Bölge Müdürü Recep Özbal'ın önemli açıklamaları oldu. Özbal özetle, 'Yeraltından ne kadar su tüketildiğini bilmiyoruz. Çünkü ölçemediğimiz bir suyu kontrol de edemiyoruz. Yapılacak ölçüm sistemi gerek su, gerekse elektrik sarfiyatının sayacı olacak. Ancak bu sayaçlar suyun ölçümüne yöneliktir, herhangi bir ücretlendirmeye yönelik değildir' demişti. Özbal'ın açıklamalarından da anlaşılacağı üzere bu bir otokontrol mekanizması olacak. Biz de Küçük Menderes Sulama Birliği yönetimi olarak kuyu sayaçları konusunun takipçisi olacağız. Sayaçların zaten sıkıntıda olan üreticimizin sıkıntılarını daha da artırmasını istemiyoruz. Üreticinin sayacını kendisinin alması yönünde bir durum var. Bu konuda DSİ'den üreticiyi rahatlatacak bir çözüm bekliyoruz" ifadelerini kullandı.
(AG-AH-Y)

01.02.2013 14:04:39 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT