1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Kurucaşile'nin Saç Taşı

Kurucaşile'nin Saç Taşı

Kurucaşilenin Saç Taşı
A+A-

Bartın'ın Kurucaşile ilçesinde çıkarılan saç taşı işlenerek hazırlanıyor. Kurucaşile'nin Karaman köyünde çok eski yıllardan beri ormanda çıkarılan bir taş, köylüler tarafından işlenerek saç taşı ol

Bartın'ın Kurucaşile ilçesinde çıkarılan saç taşı işlenerek hazırlanıyor.
Kurucaşile'nin Karaman köyünde çok eski yıllardan beri ormanda çıkarılan bir taş, köylüler tarafından işlenerek saç taşı olarak kullanılıyor. Karaman köyünde yaşayan Mustafa Kayık, yıllardan beri taş işi yaptığını belirterek, "Eskilerden beri taş çıkarma işi yapılıyor. Bu taşın özelliği işlendikten sonra tava olarak kullanıyoruz. Yağsız olarak kullanılan bir taştır. Yufka saçları içinde bu taşlar kullanılıyor. Saç taşlarına rağbet var. Günlük ortalama beş tane yapılabiliyor. Taşları, Bartın'a gönderiyoruz. Oralarda esnaf bunları pazarlıyor. Bu taşı soba üzerine de koyabiliyoruz. Ekmek yapmak ve ızgara yapmak içinde kullananlar var. Bu işi yapanlar az. Artık mesleğinde sonra yok. Taşı madenden çıkardıktan sonra ince işlemeleri oluyor. Taşımızı kazma ile yontarak şekilde veriyoruz. En son taşı kurutarak kullanıma hazır hale getiriyoruz" dedi.
Kurucaşile Belediye Başkanı Mehmet Zihni Sayın ise, Kurucaşile'de çıkarılan saç taşının fuarlarda da tanıtıldığını belirterek, "Taş çıkarma işi ilçemizde yıllardan beri yapılmaktadır. Ekmek yapımında ve ızgara yapımında kullanılır. Tamamen el emeği ile yapılan bir iştir. Son zamanlarda göçün fazla olması nedeniyle üretim yapan ustalar azaldı. Tekrar taşlar tanıtılınca rağbet biraz da olsa arttı. Taşlarımızı fuarlara gönderiyoruz. İlçemizi bu şekilde de tanıtıyoruz. Bu işi yapan ustalarda şu an canla başla çalışıyorlar. İç piyasaya olduğu gibi dış piyasaya da satılıyor. Taşlar saç taşı olarak biliniyor. Aynı taşın üzerinde değişik ürünleri yapabiliyoruz. Hiç birinin tadı birbirine karışmıyor. Tabi taşın olumsuz yönü sıcak olduktan sonra suya değmeyecek. Türkiye'de nasıl Oltu Taşı Erzurum'da ise saç taşı da Kurucaşile'de yapılıyor"
(DK-OS-HO-Y)

09.12.2012 14:37:14 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT