1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kürtçe Tiyatro Oyunu 'Name' Tiyatro Severlerle Buluştu

Kürtçe Tiyatro Oyunu 'Name' Tiyatro Severlerle Buluştu

Kürtçe Tiyatro Oyunu 'Name' Tiyatro Severlerle Buluştu
A+A-

Van Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet yürüten Şehit Nuda Kültür ve Sanat Merkezi’ne bağlı tiyatro oyuncuları tarafından “Name” isimli oyun sahnelendi.


Van Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet yürüten Şehit Nuda Kültür ve Sanat Merkezi’ne bağlı tiyatro oyuncuları tarafından “Name” isimli oyun, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne ait sanat çadırında izleyicilerle buluştu. Senaryosu Metin Ewr, yönetmenliğini ise Hêvîdar Bakır’ın yaptığı “Name” isimli oyun, izleyicilerin büyük ilgisi ile karşılaştı. Salonun tamamen dolduğu tiyatro oyununda göç, töre, namus cinayetleri ve çocuklarını yitiren insanların yaşam hikâyeleri konu edindi.

Amaçlarının Van’da ve bölgede Kürtçe tiyatroyu yaygınlaştırmak olduğunu söyleyen yönetmen Hêvîdar Bakır, Kürtçenin her geçen gün biraz daha unutulmaya yüz tuttuğunu, kendilerinin de bunun önüne geçmek için kültürel çalışmalarda Kürtçeyi kullandıklarını ifade etti. Oyuncularla 2 yıldır çalıştıklarını dile getiren Bakır, “Name” isimli oyunu ise İbrahim Aras ve Sinan Saltıkalp’e atfettiklerini söyledi.

1-094.jpg

3-099.jpg

4-084.jpg

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT