1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Kürt-pen Baydemir'e Ziyaret

Kürt-pen Baydemir'e Ziyaret

Kürt-pen Baydemire Ziyaret
A+A-

Merkezi Almanya'da bulunan Kürt-PEN (Dünya Yazarlar Birliği) Başkanı Dr. Zerdeşt Haco ve Sekreter Dr. Berivan Doski, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i ziyaret ederek Kürt-PEN'in merkezini D

Merkezi Almanya'da bulunan Kürt-PEN (Dünya Yazarlar Birliği) Başkanı Dr. Zerdeşt Haco ve Sekreter Dr. Berivan Doski, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i ziyaret ederek Kürt-PEN'in merkezini Diyarbakır'a taşımak istediklerini belirtti.
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Kürt-PEN Başkanı Dr. Zerdeşt Haco ve Kürt-PEN Sekreteri Dr. Berivan Doski ve Yönetim Kurulu Üyesi Kakşar Oramar'ı makamında ağırladı. Haco dünyada en fazla gazeteci ve yazarın Türkiye ve İran'da cezaevinde tutuklu bulunduğuna dikkat çekerek, bununla ilgili girişimlerini anlattı. Dr. Berivan Doski adımını 1921'de Londra'da atan Kürt-PEN'in bugün dünya üzerinde 144 merkez ve 20 bin üye ile edebiyatın bütün dillerde özgürce gelişmesi ve ifade özgürlüğü için çalışan bir federasyon olduğunu anımsatarak, cezaevindeki gazetecilere ilişkin Kürt-PEN olarak uluslararası PEN'e faks ve mektup gönderdiklerini ve bunun etkisini gördüklerini söyledi. Kakşar Oramar da merkezi Almanya'da bulunan Kürt-PEN'i siyasal ve kültürel anlamda bir merkez olduğu kadar Kürt edebiyatının da merkezi konumunda gördükleri Diyarbakır'a taşımak istediklerini ve bu nedenle Baydemir'den destek beklediklerini ifade etti. Oramar, eğer koşullar sağlanabilirse Mikdat Bedirhan'ın 1898'de çıkarttığı ilk Kürtçe gazete olan Kürdistan Gazetesi'nin çıkarıldığı tarih olan 22 Nisan'da merkezi açmayı planladıklarını belirterek, "Hem ilk Kürt gazetesinin anma gününde 8. Kongremizi Diyarbakır'da yapmayı arzuluyoruz" diye konuştu. Baydemir, dil, kültür ve kimlik için yapılan her çalışmayı, gösterilen her çabayı çok anlamlı ve değerli bulduğunu belirterek, yaptıkları katkıdan dolayı konuklarını kutlayıp, "İnanın ne zaman bir Kürt edebiyatçısı görsem çok mutlu oluyorum. Bu bağlamda diyebilirim ki, tüm Ortadoğu devlet ve hükümetleri bu sebepten dolayı Kürtleri dillerinden, kültüründen ve edebiyatından uzaklaştırmayı hedeflemişlerdir. O devletler için en büyük politika bu esas üzerine gerçekleşmiştir. Bu alanda büyük bir etki de bırakmışlardır" diye konuştu. 1 milyon nüfuslu kent olan Diyarbakır'da 10 yıllık görev sürecinde çok şeyin değiştiğini anımsatan Baydemir, bu süre içinde Kürt diliyle yapılan kültürel faaliyetlerin arttığına dikkat çekti. Kürt dili, edebiyatı, kültürü ve kimliği için yapılan çalışmaları önemsediğini ifade eden Baydemir, bu çalışmalara ilişkin kendilerine düşen hizmetleri de yapmaya hazır olduklarını bildirdi.
(ÜN-YRT-YHY-Y)

06.02.2013 19:06:59 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT