• BIST 81.901
  • Altın 146,149
  • Dolar 3,7772
  • Euro 4,0057
  • Van : -2 °C

Küresünniler'den AK Parti'ye Boykot!

Küresünniler'den AK Parti'ye Boykot!
Küresünniler Düşünce Platformu öncülüğünde Dabbağoğlu Parkı'nda bir araya gelen yüzlerce kişi AK Parti'nin Van aday listesini protesto etti. Protestonun hedefinde AK Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk ve İl Başkanı Zahir Soğanda vardı.

WanHaber.com - Haber Merkezi

Küresünni aşireti öncülüğünde düzenlenen protestoya Yerlilerin, Burukilerin, Hertoşilerin, Berjêrilerin temsilcileri de katıldı. Toplanan kalabalık 2009 ve 2014 seçimlerinde yapılan hataların düzeltilmesi yerine tekrarlandığını söyledi. AK Parti Van İl Başkanı Zahir Soğanda'ya büyük bir tepki gösteren kalabalık, kendi teşkilatını takmayan,kendi teşkilatının temayülünü hiçe sayan, STK temayülünü görmezden gelen, halkın menfaatini değil kendi menfaatini ve çıkarlarını düşündüğünü ileri sürerek 2015 Genel Seçimleri'nde AK Parti'nin Van'da hüsrana uğramaması için listelerin tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini istediler. Alanda bulunan bazı vatandaşlar ise İl Başkanı Soğanda’nın çok soğuk biri olduğunu, halkı ve vatandaşı dinlemediğini ileri sürerek AK Parti’nin Van’da oy kaybetmesinin en büyük nedeninin kendisi olduğunu söylediler. Bazı vatandaşlar ise dönemin Başbakanı ve Genel başkanı Erdoğan’ın Van’a abilik yapması için Kayatürk’ü gönderdiğini belirterek Kayatürk’ün bu halka abilik değil, hiçbir şey yapmadıklarını söyleyerek Kayatürk’ün tekrar 1. Sıra aday gösterilmesiyle birlikte partiye ve davaya olan sadakatlarının zedelendiğini belirttiler.

Alanda toplanan vatandaşlarca 'İsyan Değil, Direniş, Keskin Sirkeyiz Ama Soğan'ı Çürüteceğiz,' pankart ve dövizleri açılırken, üzerinde 'BOYKOT' yazan bayraklar da dikkat çekti.


İşte yapılan basın açıklamasının tam metni:
 
 
BASINA VE KAMUOYUNA !
 
Değerli halkımız;
 
7 Haziran 2015 Milletvekili seçimine sayılı günler kala kentimizin geleceğini şekillendirecek olan Ak Parti yeni Milletvekili listesi, ne yazık ki çoğunluğun sesine cevap verecek bir görüntü sergilememektedir. Bizler büyük bir oy potansiyelimize karşılık ‘yok’ sayılmış ve kentin yönetiminde göz ardı edilmişizdir. Bu kabul edilebilir bir durum asla değildir. Bugün burada toplanan Küresünni toplumunun bu haklı isyanına, kentimizde yaşayan ve temsiliyet hakkı verilmeyen birçok farklı yapı da destek vermiştir. 
 
Gördüğümüz bu destek karşısında konuşmamı sadece Küresünni topluluğu adına değil, bizlere destek veren ve bizlerle burada toplanan tüm Van halkı adına sürdüreceğim. 
 

Burada Küresünni topluluğunun dışında kimler mi var ?
 
Temsiliyeti ellerinden alınan Yerliler var, Hertoşiler, Berjêriler, Burukiler var,
 
Ercişin, Muradiyenin, Sarayın, Özalp’ın Başkale, Bahçesaray, Gürpınar, Gevaş, Çatak, Çaldıranın yok sayılanları var. Ve adını sayamadığım birçok farklı topluluklardan insanlarımız var. 

 
Burada toplanmamızın sebebi,  yıllardır gönül verdiğimiz Ak Partiye yönelik değildir. Bizleri sokaklara döken bu listeleri keyfi hazırlayan, akrabalarını pazarlamaya çalışan, genel merkezi kendi çıkarları doğrultusunda yanlış yönlendiren zihniyetlerin varlığınadır. 
 
12 yıllık Ak Parti iktidarını kentimizde yok edecek kadar gerileten ve bugün bizlere dahi isyan ettiren bu kan emici, yok edici zihniyetler, ne yazık ki bugünkü tabloda kirli emellerini gerçekleştirmiş görünüyorlar. Bizler bu zararlı yapıların amaçlarına ulaşmalarına asla ve asla izin vermeyeceğiz. 
 

Bunlar ne mi yaptılar ? 
 
-Teşkilat Temayülünü yok sayarak kendi teşkilatları ile adeta alay ettiler.
-STK Temayülü yaparak kentin etkin sivil gruplarını hiçe saydılar
-Halkımızla yapılan anketlerin sonuçlarını sümen altı edip, görmezden gelerek halkın talebine çizgi çektiler.


Yukarıda oynan bu oyun, halkın tepkisine rağmen bizlere dayatılan 2009 belediye başkan adayını hatırlatıyor. Filmin senaryosu aynı, yönetmeni aynı ve sonu yine hüsran.
 

Soruyoruz?
 
Bu kente iki dönemdir liste başı olarak getirilen kişi, hangi kriterlerle halka dayatıldı ve listenin oluşmasındaki rolü nedir?

Toplulukları ve tabanın sesini yok sayan bu listenin oluşmasında il başkanının etkisi ne kadaradır?

Ey Genel Merkez 7 Haziran da çıkacak sonuç karısında “Eyvah yine Aldatıldık” diyeceğiniz aşikardır.
 
Değerli halkımız, 
Listelerin açıklanmasının ardından oluşan tepkileri küçümseyerek ve gayet emin bir edayla ’Keskin Sirke Küpüne Zarar’ diyen zihniyet halkımızla adeta alay etmiştir. Bu akıl tutulması ve aymazlık asla bir ili temsil eden İl Başkanı söylemi olamaz. Halen kendi oynadıkları oyunları başkalarının boynuna yıkarak kendilerini aklamaya çalışmaktadırlar. Ama unutulmaması gereken bir nokta var: bu halk kendisini yok sayanları utanç verici söylemlerinden dolayı halkın içine çıkılamaz duruma getirmiştir.  Tarihten ders almayanlar sandıkla beraber kirli tarih sayfalarında yerlerini almaları kaçınılmazdır. 
 
Bizler bu hareketin lideri Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Genel Başkan Ahmet Davutoğlu’na sesleniyoruz. Muzdaribiz, kaygılıyız, yok sayılıyoruz, bu davaya gönül veren halkın sesine lütfen kulak veriniz. Kentimizi artık hak edenlerin yönetmesini istiyoruz.  Ak Parti kurulduğu günden beri tüm teşkilatlarında görev alan ve her zaman desteğini sürdüren bizler, ne yazık ki il teşkilatları nezdinde ‘oy deposu’ olarak görülmüş ve buna karşılık ötekileştirilmişizdir. 
 
Evet, sessiz yığınların sesi olarak bizleri yok sayanlara kırımızı kartımızı gösteriyor, bu sesin duyulmasını istiyoruz.
 
Bu tepkimiz 24 Nisan’a kadar listelerin değişimi içindir.
Bu talebimizin karşılanmaması durumunda, başta birçok meclis üyemiz olmak üzere, partinin çeşitli kademelerinde görev alan teşkilat mensupları istifa edecek ve 7 Haziran’da boykot kararımızı uygulayacağız. Sonuç itibariyle sandığa değil, pikniğe gideceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz. 
 
Küresünniler Düşünce Platformu

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
a.a.
14 Nisan 2015 Salı 16:44
16:44
artık kusura bakmayın erdoğanada güven kalmmadı rahmetli erbakana kazık attı ortağı olan ve türkiyede tüm kamuyu parselleyen hoca efendiye de attı artık bilmiyorum bu adama güven kalmadı dün dediği artık bu güne uymuyor aynı demirelin dediği gibi dündündü bugünbugündür misali
ha gül ona abilik yaptı ve en büyük kazıda ondan yedi şimdi kazık sırası bizde gerçi çoktan yemişiz ama haberimiz yok
ondan kazık yemeyen taraf vurguncu bakanlar. halen o bakanlara destek veriyoruz daha kafamız taşa değmemiş desene. Allah yardımcımız olsun.
a.a.
14 Nisan 2015 Salı 16:35
16:35
ya hani yerel seçimleride boykut etmiştiniz noldu birileri rant peşinde sizi dolduruşa getiriyor.kendi menfaatleri için

belediye seçimlerinde olduğu gibi bu seçimdede akp çağırıp 2 ihale veya genel merkezden bir çek haydi yallah küesinniler akp ye kuzu kuzu yine gidersiniz. ha küresinnilere adaylık verilmedi diyosunuz liste başı size verilmiş yetmezmi kayatürk sizin adayınız oda küresinni hemde hasosu .

arkadaşlar akıllı olalım bu siyaset inanın hep menfaat kimsede bizim için meclise gitmiyo herkes birşeyler peşinde

ortada kalan biziz boş verin her şey allah rızası için. bakın ben inanın 30 yılldan beri ta anap döneminden beri bu

siyasetin içindeyim.herkesi bilir tanırım akp yeni ilk seçimlere girdiğinde ben içindeydim ama seçim sonrası baktımki ne kadar tefeci nekadar üçkağıtçı, manfaatçılar, iflaz etmiş mütahhitler hep oraya toplandı o günden bu güne akp nin kapısın çalmadım. artık anladım bana göre değildi bu siyaset bilmem bişey anlatabildiysem ne mutlu bana yined kendi bildiğinizi yapın. anap 'ın akibeti akp başındadır umarım öylede olcak başa partilerde ver deneyelim bakalım nolur, seçimlere kadar bakalım erdoğan daha neler yapacak şimdinen ortalığı karıştırmaya başladı hayırlısı olsun.
adem
13 Nisan 2015 Pazartesi 13:34
13:34
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
ali
13 Nisan 2015 Pazartesi 13:33
13:33
vanda 8 küyleri var yarıdan çoğu mehpye veriyor
ali
13 Nisan 2015 Pazartesi 13:32
13:32
hepsi mhp veriyor
kurehesını
13 Nisan 2015 Pazartesi 11:21
11:21
akp kucaklar yıne sızı marak etmeyın makarnacılar
hacı
11 Nisan 2015 Cumartesi 18:35
18:35
yine servete yeni ihaleler içinmi bu çabanız yemezler hadi ordan birde burukileri ertoşileri katmışlar
ertoşilerin rengi zatten beli ama sizin değil ak partide ihale alırsınız oylarınızda mhp ye gidiyor siz kimi kandırıyorsunuz
can
11 Nisan 2015 Cumartesi 16:07
16:07
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Wan Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 302 65 34 | Faks : 0850 302 65 34 |