1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kürdistanlı Gazetecilerin Van Ziyareti

Kürdistanlı Gazetecilerin Van Ziyareti

Kürdistanlı Gazetecilerin Van Ziyareti
A+A-

Doğu Anadolu Kalkınma (DAKA) ajansının daveti üzerine Van’a gelen Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKYB) Erbil kentindeki ulusal ve yerel gazeteciler, Van Valisi Aydın Nezih Doğan ve DAKA Genel Sekreteri Dr. Emin Yaşar Demirci’yi makamlarında ziyaret etti


2014 Çalışma Programı’nda yer alan ‘Sektörel Bölge Tanıtım’ faaliyeti kapsamında Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Planlama Birimi uzmanlarının yaklaşık bir ay önce gittiği Erbil ziyaretinde Van’a davet edilen gazeteciler kente geldi. Anadolu Ajansı (AA) Erbil Temsilcisi ve aynı zamanda Vanlı olan Adem Demir’in organizasyonuyla aralarında Rudav ve Kürdistan TV temsilcilerinin de yer aldığı 22 kişilik gazeteci grubu, DAKA Uzmanı Harun Örnek tarafından Kürdistan Bölgesi’nin Süleymaniye kentinden alınarak karayoluyla Van’a getirildi. Kentteki bir otele yerleşen gazeteciler, 1 Haziran Pazar günü de Atatürk Kültür Parkı’ndaki ‘Dünyanın En Kalabalık Kahvaltı Sofrası’nın 51 bin 793 kişilik Guinness rekorunu takip ettiler. Vanlıların Guinness rekorunu ülkelerindeki yayın kuruluşlarına geçen gazeteciler, DAKA’nın organizasyonuyla ülkelerinde tanıtmak amacıyla Van’ın tarihi ve kültürel ören yerlerini gezmeye başladı. Erciş ilçesindeki uçan balıkların yer aldığı Deliçay’a giden Kürdistanlı gazeteciler, Yüzüncü Yıl Üniversitesi’ne (YYÜ) bağlı Van Kedievi ile Akdamar Adası’nda yer alan tarihi Akdamar Kilisesi’ni gezdi. Akdamar Adası’nın güzelliklerini ölümsüzleştiren gazeteciler, burayı gezmeye gelen yerli ve yabancı turistlerle de röportajlar yaptı.
 

“VAN İLE ERBİL’İ BİR PARTNER OLARAK GÖRÜYORUZ”
Gazeteciler, daha sonra kendilerini misafir eden Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Genel Sekreteri Dr. Emin Yaşar Demirci’yi makamında ziyaret etti. Van’a davetinden dolayı Demirci’ye teşekkür eden gazeteciler, K. Irak ile Van arasındaki ticaret ve turizmin gelişmesi için Erbil-Van uçak seferlerinin bir an önce başlaması temennisinde bulundular. Gazetecileri Van’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Demirci, gazetecilerin Van’la ilgili sordukları tüm soruları cevaplayarak, yapılması gerekenleri tek tek not alarak ilgililere iletilmesi sözünü verdi. Demirci; “Umarım Van’da bulunduğunuz süre içinde güzel vakit geçirmişsinizdir. Ve güzel görüntülerle, haberlerle Erbil’e, K. Irak’a geri döneceksiniz. Biz sizi burada sadece bir müşteri olarak görmüyoruz. Misafirimizsiniz ve aynı zamanda Van ile Erbil arasında Irak Kürdistan’ı bir ortaklık olarak görüyoruz. Ortak iş yapabileceğimiz, ortak refah üretebileceğimiz bir partner, bir ortak olarak görüyoruz. O yüzden bizim bu davetimizi sadece Van’ın güzelliklerini ve sizin için ilginç olabilecek tanıtma gezisi olarak görmeyin, aynı zamanda Van ile Erbil arasında kuracağımız bir ortaklığın işbirliğinin adımı olarak değerlendirin” dedi.

Irak Kürdistan’ından Van’a gelecek misafirleri Vanlıların kullandığı ‘başımızın üstünde yeriniz var’ deyimiyle sıcak bir şekilde karşılanacağını belirten Demirci, iki ülke ve Erbil ile Van arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi çağrısında bulunarak, “Ancak bu şekilde biz yaşadığımız coğrafyaya sahip çıkabiliriz” dedi.

“YAŞADIĞIMIZ COĞRAFYAYI HALKLARIMIZ İÇİN BİR HUZUR ORTAMINA ÇEVİREBİLİRİZ”

Demirci, “Yaşadığımız coğrafyayı kendimiz için, halklarımız için bir huzur ortamına çevirebiliriz” diyerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bir refah ortamına çevirebiliriz. İlişkilerimizi o kadar geliştirmek ve yoğunlaştırmak durumundayız ki, bize çizilmiş olan sınırları gündelik hayatta anlamsız hale getirebilelim. Sınır dediğimiz şeyin bizim sadece haritada gözlemlediğimiz bir şey olmalı ve gündelik hayatımızda çıkaracak bir yoğun ilişkiye girmek durumundayız. Bu da bizim elimizde. Van’ın Irak Kürdistan’ından gelecek olan insanlar için daha tercih edilebilir, daha yaşanabilir makul düzeylerde olması talebini gördüm. Bunun için elbette adımlar atmalıyız. Havayoluyla gelişin maliyetini düşürmek için ne tedbirler gerekiyorsa almalıyız. Zaten karayolunun iyileştirilmesi ve sınır kapılarının bağlantısının kurulması büyük ölçüde gerçekleşecektir. Vatandaşlar 4 saate Erbil’den Van’a iyi şartlarda ulaşabilecekler. Ama havayolu her halükarda daha ucuz olmalı herkesin erişebileceği olmalı ve biz sadece Irak Kürdistan’ın paralı sınıfına hitap etmiyoruz. Biz oradaki insanların, oradaki halkın buraya her daim istediği vakitte gelebilecek katlanabilir bir maliyetle gelebilecekleri bir ortamı oluşturmak istiyoruz. Bu ziyaretinizin bu programınızın böyle bir sürece katkısı noktasında çok önem veriyorum. Çünkü öncelikli olarak ilişkilerin geliştirilmesi, karşılıklı olarak insanların birbirlerinin farkında olmasıyla mümkün. Karşılıklı olarak bu farkındalığı artıralım ve Van ile Irak Kürdistan’ı arasında daha sıkı bir ortaklığın işbirliğinin gelişmesinin zeminini oluşturalım diyorum.”

ERBİLLİ GAZETECİLER VALİ DOĞAN’I DA ZİYARET ETTİLER
Sıcak bir şekilde geçen ve yaklaşık bir saat süren ziyaretin ardından Kürdistanlı gazeteciler Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’ndan ayrılarak Van Valisi Aydın Nezih Doğan’ı da makamında ziyaret etti. Ziyaret sırasında Vali Doğan, gazetecilere Van'ın turizm ve ekonomik potansiyeli K. Irak ve Türkiye arasındaki turizm, ekonomi ve kültürel ilişkiler hakkında bilgi verdi. Özellikle K. Irak ile Türkiye'yi birbirine bağlayan yollar konusundaki proje ve çalışmalardan da bahseden Vali Doğan, ileride Van ve K. Irak arasında tamamlanan karayolunun yanında havayolu taşımacılığının da başlayacağını belirtti. 2011 yılında Van’da yaşanan iki büyük depremin ardından yapılan yardımlar ve yatırımlar hakkındaki soruları da yanıtlayan Vali Doğan, toplantı sonunda gazetecilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT