1. HABERLER

  2. YEREL

  3. "kumandan" Akm'de Sahnelenecek

"kumandan" Akm'de Sahnelenecek

kumandan Akmde Sahnelenecek
A+A-

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Etkinlikleri Ocak ayı programı kapsamında 14 Ocak Pazartesi ve 15 Ocak Salı günü "Kumandan / Medine Müdafii Fahrettin Paşa" oyunu Sakaryalı sanatseverlerle b

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Etkinlikleri Ocak ayı programı kapsamında 14 Ocak Pazartesi ve 15 Ocak Salı günü "Kumandan / Medine Müdafii Fahrettin Paşa" oyunu Sakaryalı sanatseverlerle buluşuyor. "Kumandan", Birinci Dünya Savaşı sırasında Medine-i Münevvere'yi düşmana teslim etmemek için verdiği mücadele ile destanlaşan Fahrettin Paşa'nın hikâyesini anlatıyor.
Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen Kültür Sanat Etkinlikleri Ocak ayı programı, tiyatro gösterimi ile başlıyor. İsmail Bilgin'in "Medine Müdafaası / Çöl Kaplanı Fahrettin Paşa" isimli kitabından uyarlanan "Kumandan / Medine Müdafii Fahrettin Paşa" isimli oyun, 14 Ocak Pazartesi ve 15 Ocak Salı günü saat 19.00'da AKM'de sanatseverlerle buluşacak.
Yusuf Akçay'ın senaryolaştırdığı, yönetmenliğini ise Kenan Korkmaz'ın üstlendiği oyunun konusu ise şöyle: "Birinci Dünya Savaşı'nda sayısız cephede mücadele veren Osmanlı'nın bu topraklardan çekilişi, çok sayıda hüzünlü hatırayı barındırmaktadır. Bunlardan biri de Hicaz cephesinde mücadele veren Fahrettin Paşa'nın Medine müdafaasıdır. Medine'yi savunmak için görevlendirilen Fahrettin Paşa'nın bu hengâme içerisinde şehri teslim etmemek için gösterdiği büyük gayret, sadece bir kumandanın değil, sıradan bir insanın bile tahammül etmekte zorlanacağı sonuçlar doğurmuştur. Dünya ile irtibatı kesilen bir ordunun kızgın kumlarda verdiği mücadele, sadece düşmana karşı değil, aynı zamanda açlığa, susuzluğa ve amansız sıcağa karşı verilmiş bir mücadeledir. Karnını doyurmak için günlerce çekirge yemek zorunda kalan Mehmetçiğin bu hazin hikâyesi, Fahrettin Paşa'nın nezdinde, tarihimizin altın sayfalarından birini oluşturmuştur. Fahrettin Paşa'nın bütün bu zaafiyetlere karşı gösterdiği direnç, Medine'yi teslim etmek zorunda bırakılmasına engel olamamıştır. Üç kıtada at koşturan bir ordunun kumandanı, iş peygamber toprağını teslim etmeye gelince, bütün askeri teamülleri bir yana bırakmış ve Medine çöllerinde iman ve aksiyonun tek neferi olarak kalmıştır. Öyle ki onun, şehrin kutsiyeti ile kurduğu bu duygusal rabıta, kendi askerlerince tutuklanmasına ve yaka paça İngilizlere teslim edilmesine neden olacaktır."
(RKO-RKO)

13.01.2013 14:13:58 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT