1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Kulu Ziraat Odası'ndan Rekolte Değeri Açıklaması

Kulu Ziraat Odası'ndan Rekolte Değeri Açıklaması

Kulu Ziraat Odasından Rekolte Değeri Açıklaması
A+A-

Konya'nın Kulu İlçesi Ziraat Odası Başkanı İsmet Erdoğan, ilçede TÜİK tarafından dekar başına belirlenen rekolte değerlerinin düşük olduğunu söyledi. Kulu Ziraat Odası Başkanı İsmet Erdoğan, geçtiğ

Konya'nın Kulu İlçesi Ziraat Odası Başkanı İsmet Erdoğan, ilçede TÜİK tarafından dekar başına belirlenen rekolte değerlerinin düşük olduğunu söyledi.
Kulu Ziraat Odası Başkanı İsmet Erdoğan, geçtiğimiz yıllarda Kaymakamlık başkanlığında oluşturulan bir komisyonun, üreticiye verilecek prim miktarını belirlemede esas alınan dekar başına rekolte değerlerini belirlediğini ama artık rekolte değerlerini Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) belirlediğini hatırlattı. TÜİK'in buğday üreticisine ortalama verimin dekar başına 240 kilogram olarak tespit ettiğini kaydeden Erdoğan, normalde bu değerin dekar başına 550 kilogram olması gerektiğini savundu. Erdoğan, "Kulu Ziraat Odası olarak bu uygulamanın 2013 yılında başlatılması için gerekli başvuruları yaptık. Bu durumdaki çiftçilerin zarar görmemesini istiyoruz. Kulu'nun çevre ilçelerindeki TÜİK buğday ortalamaları Cihanbeyli'de dekara 220, Haymana'da 180, Şereflikoçhisar'da 264 kilogram" dedi.
(ÖK-İP-Y)

19.01.2013 13:26:37 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT