1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Kula'da Uyap'ın Etkin Kullanımı Toplantısı

Kula'da Uyap'ın Etkin Kullanımı Toplantısı

Kulada Uyapın Etkin Kullanımı Toplantısı
A+A-

Kula İcra Müdürü Salih Konuk, ilçede görev yapan avukatlarla, Ulusal Yargı Ağı Projesi'nin (UYAP) etkin kullanımı ile ilgili bir toplantı yaptı. UYAP kapsamında yapılabilen işlemleri avukatlara aktar

Kula İcra Müdürü Salih Konuk, ilçede görev yapan avukatlarla, Ulusal Yargı Ağı Projesi'nin (UYAP) etkin kullanımı ile ilgili bir toplantı yaptı.
UYAP kapsamında yapılabilen işlemleri avukatlara aktaran İcra Müdürü Konuk, bunları şöyle sıraladı: "Para ödemeleri, masraf tahsilatları, harç giderleri gibi tüm parasal işlemler banka aracılığıyla yapılacak olup, alacaklıların ya da alacaklı vekillerinin en kısa sürede vakıflar bankasında bir hesap açarak iban numaralarını müdürlüğümüze bildirmeleri gerekmektedir. Takip dosyalarıyla ilgili tüm işlemler uyap sistemi üzerinden yapılacak olup dosyaya ilişkin tüm evraklar taranarak uyap sistemine eklenecektir. buna ilişkin olarak alacaklı vekillerinden dosyaya ilişkin taleplerini uyap sisteminden e-imzalı olarak göndermeleri istenecektir. Adalet Bakanlığı ile Türkiye Barolar Birliği arasında imzalanan 02.05.2011 tarihli veri erişim, paylaşım ve kullanım esaslarına dair protokol çerçevesinde avukatların UYAP bilişim sistemi üzerinden erişebildikleri (mernis, adres kayıt sistemi, sgk, araç ve tapu sorgulama) işlemlerden olması ve icra dairesi tarafından yapılması zorunlu işlemler arasında yer almamaktadır. Yargıtay 12. Hukuk Dairesi 2012/8037 esas, 2012/26317 karar sayılı ilamında, borçlunun sosyal güvenlik sorgusunun yapılmasının tespitine yönelik istemi ret eden icra müdürlüğü işleminde hukuka aykırılık tespit edilememiş olması şikayet davasının reddi yönündeki kararı onamıştır. Yakın bir zaman içerisinde dosyaya ilişkin sorgulamaların, alacaklı vekilleri tarafından yapıldıktan sonra talepte bulunmaları istenecektir. Alacaklı vekillerinin dosyaya ilişkin bilgileri edinmeleri, dosyaya yapılan ödemeleri görebilmeleri, dosyayalara ilişkin sorgulamaları yapabilmeleri ve talepleri gönderebilmeleri için elektronik imzalarını kullanmaları gerekmektedir. 06 Ocak 2013 tarihinden itibaren yapılacak tüm satışlar UYAP üzerinden e imzalı olarak hazırlanacak, ihaleye girecek olanları https://esatis.uyap.gov.tr adresinden satılacak malı (taşınmaz, araç ve başka malları) internet üzerinden takip edilebilecek."
(HY-ERG-Y)

14.01.2013 10:49:24 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT