1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Küçükçekmece'den Van'a Kardeşlik Eli

Küçükçekmece'den Van'a Kardeşlik Eli

Küçükçekmece'den Van'a Kardeşlik Eli
A+A-

İstanbul Küçükçekmece Belediyesi tarafından Erciş’te yaptırılan köy konaklarının açılış töreni düzenlendi

İstanbul Küçükçekmece Belediyesi tarafından sosyal sorumluluk projesi kapsamında Van’ın Erciş ilçesine bağlı Şerefli, Ortayayla, Kayaboyun ve Yukarı Akçagedik mahallerinde yaptırılan sosyal köy konakları yapılan törenlerle hizmete açıldı. Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, Türkiye’nin beklediği, özlediği vatandaşların kucaklaşmasını hep beraber yaşayacaklarını ve kardeşliğin güzelliklerini iliklerde hissedileceğini söyledi. 


Erciş’te yaptırılan köy konaklarının açılışı nedeniyle ayrı ayrı tören düzenlendi. Yapılan törenlere, Erciş Kaymakamlığı’na vekalet eden Van Vali Yardımcısı İbrahim Dündar, Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, Van İl Müftüsü Nimetullah Arvas, Erciş Müftüsü Ziya Albayrak, Erciş İlçe Jandarma komutanı İlyas Uysal, AK Parti Van İl Başkan Yardımcısı Nasır Sinoğlu, Ak Parti Erciş İlçe Başkanı Adnan Aydın, Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bilal Dağdağan, Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Besim Müftüoğlu, Küçükçekmece Belediyesi Basın Danışmanı Recep Bıyık, kamu kurum amirleri, oda, dernek temsilcileri, muhtarlar ile çok sayıda vatandaş katıldı. Programda ilk olarak Şerefli Mahallesi’nde yaptırılan köy konağı hizmete açıldı. Ardından, Kayaboyun Mahallesi’ne geçen davetliler, köy konağını hizmet açtıktan sonra Ortayayla Mahallesi’nde yaptırılan köy konağını açılışını gerçekleştirdiler. Öğlen namazını burada kılan protokol üyeleri ve davetliler daha sonra, Yukarı Akçagedik Mahallesi’ndeki köy konağını açılışı için düzenlenen törene iştirak ettiler. Öğlen yemeği ve okunan mevlidin ardından, burada bir konuşma yapan Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, birlik ve beraberlik mesajları verdi. Çözüm süreci ile birlikte Türkiye’nin beklediği, özlediği, vatandaşların kucaklaşmasını hep beraber yaşayacaklarını ve kardeşliğin güzelliklerini iliklerde hissedileceğini anlatan Başkan Karadeniz, “Bugün Van Erciş'te yaptırdığımız 4 adet köy konağının açılışını büyük bir mutlulukla gerçekleştiriyoruz. Yürekleri dağlayan deprem faciasında Hakkın rahmetine kavuşan tüm vatandaşlarımızı bir kez daha rahmetle anıyorum. Kalan acılı ailelerimiz, bizim de kardeşimizdir. Onlara yardım eli uzatmak adına tüm gayretimizi ilk günden beri gösterdik. Bunu göstermeye de her zaman devam edeceğiz. İki gündür bölge ziyaretlerimiz sırasında Doğu Anadolu insanının sıcaklığını, misafirperverliğini bizzat müşahede ettik. Gördüm ki, her ne kadar Rize, çayıyla meşhur olsa da, çay muhabbetiyle aslında Doğu’daki insanlarımız meşhurmuş. Onlarla yapmış olduğumuz çay muhabbeti aslında Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de buyurduğu gibi, ‘Müslümanlar kardeştir’ ifadesinin ne kadar doğru ve kıymetli olduğunu bizlere bir daha gösterdi. Bu misafirperverliğiniz, ilgi ve alakanız için hepinize teşekkür ediyorum.


Değerli kardeşlerim; Küçükçekmece’de binlerce Vanlı kardeşleriniz var. Onların da sizlere selamlarını getirdim. Biliyorsunuz Van’da acı bir deprem yaşadık. Tabi ölen ile ölünmüyor. Ama biz geride kalanlar ile artık birbirimizle omuz omuza vererek, hayata daha çok tutunacağız. Birbirimizi daha çok seveceğiz. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki illerimizi kalkındırmak anlamında biz İstanbul Belediye Başkanları olarak elimizden geleni bundan sonrada yapacağız. Çünkü Sayın Cumhurbaşkanımızla, Başbakanımızla yapmış olduğumuz her toplantıda, kendileri bizlere ısrarla Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki kardeşlerimize sahip çıkmamız gerektiğini anlatıyor. Ve bununla ilgili elimizden gelen her şeyi yapmamızı rica ediyor. Değerli kardeşlerim; Burada sizlerle kardeşliğimizi paylaşmak için geldik. Binlerce kilometre uzaktan İstanbul’dan geldik. Ama burada da kardeşlerimiz olduğunu hiç unutmadık. İnşallah bundan sonraki çalışmalarımızda da gerek Van olsun, gerek diğer illerimiz olsun, elimizden gelen küçük yardımlarla aramızdaki bu muhabbeti ve kardeşliği pekiştirmeye çalışacağız. İnşallah bölgenin çözüm süreciyle birlikte daha güvenli hale gelmesiyle birlikte, Türkiye’mizin beklediği, özlediği vatandaşlarımızın kucaklaşmasını hep beraber yaşayacağız ve kardeşliğin güzelliğini iliklerimizde hissedeceğiz. Ben tekrar köy konağımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum. İnşallah köyümüz için önemli ve güzel hizmetleri olur. İnşallah yolumuz buraya düştüğünde tekrar köyünüze uğrayıp bir soğuk ayranınızı içmek isteyeceğim. Hepinizden Allah razı olsun. Sizlerle kardeş olmak çok güzel, sağ olun var olun” dedi.


Van Müftüsü Nimetullah Arvas da, sosyal köy konaklarının vatana, millete hayırlı olmasını dileyerek, Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz’e yardımlarından dolayı teşekkür etti. Program sonunda Van Vali Yardımcısı İbrahim Dündar, Ak Parti Erciş İlçe Başkanı Adnan Aydın, Şerefli, Kayaboyun, Ortayayla ve Yukarı Akçagedik Mahalle muhtarları Başkan Karadeniz’e teşekkür plaketi takdim etti.
 

KÖY KONAKLARINDA MESCİTTEN KÜTÜPHANEYE HER ŞEY VAR
Örnek niteliğindeki Van-Erciş köy konakları projesi kapsamında, Yukarı Akçagedik, Şerefli, Ortayayla ve Kayaboyun mahallerinde iki katlı olarak inşa edilen köy konakları çok amaçlı olarak kullanıma sunulmakta. Taziye, toplantı salonu ve sağlık taramalarının gerçekleştirileceği konakların üst katında mescit de bulunuyor. Alt katta çok amaçlı bir mutfak ve sosyal faaliyetlerin gerçekleştirileceği alanlarında yer aldığı köy konakları, depremde zarar gören sosyal mekanların yerine faaliyete geçti. 162 metrekarelik oturma alanına sahip olan konaklarda, öğrencilerin yararlanabileceği bir de kütüphane bulunuyor.

A+A-

HABERE YORUM KAT