1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Küçükçekmece'de Türkülerle "kerkük Gecesi"

Küçükçekmece'de Türkülerle "kerkük Gecesi"

Küçükçekmecede Türkülerle kerkük Gecesi
A+A-

Küçükçekmece'de Kerkük hoyrat ve türküleri yankılandı. Programda izleyiciler, duygu dolu anlar yaşadı. Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu, Türkmeneli Televizyonu, Irak Türkmen dernek ve vakıflarının

Küçükçekmece'de Kerkük hoyrat ve türküleri yankılandı. Programda izleyiciler, duygu dolu anlar yaşadı.
Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu, Türkmeneli Televizyonu, Irak Türkmen dernek ve vakıflarının katkılarıyla, Küçükçekmece Belediyesi'nin ev sahipliğinde 'Kerkük Gecesi' düzenlendi. Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleşen gecede, Kerkük'ten gelen "Dedeler Yadigarı Grubu", sevilen Kerkük hoyrat ve türkülerini seslendirdi. Programı Türkmeneli İnsan Hakları Dernek Başkanı Savaş Avcı, Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcıları ve çok sayıda vatandaş izledi. Gecede konuk sanatçı Mehmet Özbek konuk ve Kerkük'ten gelen 12 ses sanatçısı, icralarıyla dinleyicilere duygu dolu anlar yaşattı.
Bir konuşma yapan Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri İsmail Cengiz, "Güneydoğu sınırının hemen öte yakasında iki milyona yakın Türkmen kardeşimiz yaşıyor. Türkmen kardeşimizin sesini duyurmak, hoyratlarını, türkülerini anlatmak amacıyla, Küçükçekmece Belediyesi'nin ev sahipliğinde bu geceyi düzenliyoruz. Maksadımız, Türkmen'in sesini, feryadını, türküleri ve hoyratlarıyla tüm Türkiye'ye duyurmak" dedi.
23 Ocak 2013 tarihinde Salahaddin iline bağlı Tuzhurmatu ilçesindeki taziye programı sırasında gerçekleştirilen bombalı saldırıya değinen İsmail Cengiz, "Saldırı sırasında 24 Türkmen şehit oldu, 90'a yakın kişi de yaralandı. O taziyeden mütevelli şehitlerimize baş sağlığı dilemek ve onları, canlı yayın aracılığıyla bütün dünyaya duyurmak için bu geceyi düzenleme kararını aldık" diye konuştu.
Programda Türkmenlerinin yaşantı ve kültürlerine ilişkin fotoğrafların sunulduğu sergi gezildi. Daha sonra Türkmeneli Derneği tarafından konuklara etli pilav ikramı yapıldı.
(AFS-AS-OK-Y)

02.02.2013 23:17:51 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT