1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Kto Başkan Adayı Nuh Mehmet Delikan:

Kto Başkan Adayı Nuh Mehmet Delikan:

Kto Başkan Adayı Nuh Mehmet Delikan:
A+A-

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Başkan adayı Nuh Mehmet Delikan, "Borçlar Kanunu'na göre bir kişi birisine kefil olacaksa mutlaka eşinin izin vermesi şart koşuluyor. Eski uygulamanın sakıncaları ortadan k

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Başkan adayı Nuh Mehmet Delikan, "Borçlar Kanunu'na göre bir kişi birisine kefil olacaksa mutlaka eşinin izin vermesi şart koşuluyor. Eski uygulamanın sakıncaları ortadan kaldırılmak istenirken, kantarın topuzu kaçırılmıştır'' dedi.
Delikan yaptığı açıklamada, yeni Borçlar Kanunu'ndaki 584. maddesinin ciddi sıkıntılar ortaya çıkardığını ifade ederek, ''Maddenin bu haliyle ülke gerçekleri ile bağdaşacağını söylemek mümkün değildir. Şirket ortağı olan kişinin şirket adına malı alırken verdiği senette şahsi kefil olması, birisine ev kiralarken kefil olması veya şirkete ev kiralarken kefil olması veya şirkete veya bir yakınına alınacak kredi için kefil olması halinde eşinin de rızasını alması gerekecektir ve eşin rızası sözleşme kurulurken temin edilecektir. Bu noktada ticari ve sosyal yaşamın olumsuz etkileneceği ve aile içi sorunlar doğuracağı göz ardı edilmemelidir. Öte yandan icra kefili olmak için de eşin rızasının alınması gerektiği, pratikte işlem sırasında bunun nasıl gerçekleştirileceği de bir sorun olarak karşımıza çıkacaktır. Bunun düzeltilmesi gerekiyor. Kefalet bir ticari işletmeyle, esnaf ya da zirai krediyle ilgiliyse, eşin izni aranmamalıdır. Özel borçlanmalarda eşin rızasının alınması tabiidir" ifadelerini kullandı.
Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı adayı Nuh Mehmet Delikan, kanuni düzenleme yapılıncaya kadar rızaya ilişkin olarak önceden alınacak bir vekâletname veya muvafakatname ile sorunun aşılması yoluna gidilebileceğini, ancak, kanunda değişiklik yapılarak ticari kredilerde eş rızasının aranmamasının ticaret dünyasını rahatlatacağını söyledi.
(ZB-Y)

14.02.2013 11:26:15 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT