1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kritik toplantı başladı

Kritik toplantı başladı

Kritik toplantı başladı
A+A-

Anayasa Uzlaşma Komisyonu, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in başkanlığında toplandı.

 

 

Anayasa Uzlaşma Komisyonu toplantısı öncesinde komisyon üyelerinden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Uzlaşılan 48 maddeyi yasalaştıralım” önerisiyle ilgili tepkiler geldi. Gazetecilerin sorularını cevaplayan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, “Başbakan’ın çağrısını saygıdeğer bir çağrı olarak buluyorum. Bu konu diğer siyasi partilerin verecekleri cevapla bir anlam ifade edebilir” dedi. TBMM Başkanı Çiçek’in siyasi parti liderlerini ziyaret etmesini hatırlatan Şahin, “Cemil Bey, bu ziyaretler sonucu komisyon üyeleri olarak bizleri bilgilendirecek, değerlendirme yapacağız” şeklinde konuştu.

“MADDELER KAMUOYU İLE PAYLAŞILSIN”

CHP Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum ise, Başbakan’ın “Uzlaşılan 48 maddeyi yasalaştıralım” önerisine ilişkin, “Anayasa’nın yarısında ya da herhangi biri bitmeden kimsenin ‘20 madde, 10 madde bana yeter’ dememeleri için ve diğerlerinde ipe un sermemeleri için biz şunu dedik. ‘Bu Anayasa’nın tamamı bitmeden komisyon görevini tamamlamış sayılamaz ve komisyonun görevini ne zaman bitirmiş olacağına da yine komisyon oy birliği ile karar verir.’ Dolayısıyla Başbakan’ın söylediği bundan haberi olmadan söylenmiştir” şeklinde konuştu.

Batum, “Şu ana kadar uzlaşma sağlanmış ya da sağlanamamış bütün maddeleri kamuoyu ile paylaşalım, toplum bizim hangi maddelerde uzlaşabildiğimizi, hangisinde uzlaşamadığımızı görsün istiyoruz, saklamayalım istiyoruz. O yüzden Sayın Başbakan’ın söylediğini de komisyon üyeleri, komisyon üzerinde bir baskı kabul edecektir ve o yüzden de hiç kale almayacaktır diye düşünüyorum” ifadesini kullandı.

Başbakan’ın uzlaşı çağrısındaki üslubunu eleştiren Batum, “Ben Başbakan’ın dünkü üslubunu hiç beğenmedim. Başbakanlara böyle üsluplar hiç yakışmaz. ‘Yazın çalışsınlar, çok çalışsınlar, yaz tatili yok onlara’ gibi üsluplar bir Başbakan’a yakışmaz. Olsa olsa bir kahvehanede görüşlerini açıklayan, siyasetle de ilgisi olmayan birine yakışır. Milletvekilleri olarak komisyon üzerindeki baskıyı kabul edemeyiz” dedi.

A+A-

HABERE YORUM KAT