1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Kritik şehir tümüyle YPG kuşatmasında!

Kritik şehir tümüyle YPG kuşatmasında!

Kritik şehir tümüyle YPG kuşatmasında!
A+A-

YPG’nin başını çektiği Suriye Demokratik Güçleri Mumbuc-Halep yolunu kesti. SDG’nin daha önce üç yönden kuşattığı Mumbuc’un son çıkışı olan Halep yolunun kesmesiyle kasaba tamamen çembere alınmış oldu.

YPG’nin başını çektiği Suriye Demokratik Güçleri kaynakları, Mumbuc-Halep (El Bab) yolunu kestiklerini duyurdu. SDG’nin daha önce üç yönden kuşattığı Mumbuc’un son çıkışı olan Halep (El Bab) yolunun kesmesiyle kasaba tamamen çembere alınmış oldu.

Reuters’e konuşan bir Kürt kaynak, IŞİD’in savunmasının, SDG güçlerine karşı hızlı bir şekilde çöktüğünü söyledi.

SDG, tamamen kuşattığı Mumbuc kasabasına henüz girmiş değil. Kentin sıfır noktasında IŞİD ile çatışmalar yürüten SDG, kente girme hazırlıkları yaparken SDG’ye havadan destek veren ABD’nin öncülüğündeki koalisyon uçakları Mumbuc’a bombardıman düzenliyor.

ABD tarafından desteklenen SDG Mayıs’ın sonunda Rakka’yı almak için operasyon başlattıktan bir hafta sonra IŞİD’in Türkiye ile olan sınırını kapatmak amacıyla odağını Mumbuc kasabasına kaydırmıştı.

Fransa: Suriye’de SDG’ya danışmanlık yapan güçlerimiz var

Fransa Savunma bakanlığı ise, ilk kez Suriye’de özel kuvvetlerinin bulunduğunu açıkladı.

Açıklamayı yapan Fransa Ordusu Sözcüsü Gilles Jaron, ülkesinin Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian'ın, Suriye’de özel kuvvetlerinin olduğunu teyit ettiğini söyledi. Jaron, Fransız özel kuvvetlerin Mumbuc’u almaya çalışan ve ABD tarafından desteklenen SDG’ye danışmanlık yaptığını belirtti.

"Özel kuvvetlerle ilgili hiçbir zaman derin detaylara inmiyoruz. Zaten adı üstünde bu kuvvetler özel. Bu askerleri korumak için onların yeriyle ilgili bilgi veremeyeceğim."

Bu açıklamayla Fransa, Suriye’de askerlerinin olduğunu ilk kez açıklamış oldu. 

Suriye'de 300'e yakın ABD'li özel askerler bulunuyor. Bu güçler, YPG'nin liderliğindeki SDG güçlerine danışmanlık yapıyor. Mayıs'ın sonunda başlatılan Rakka operasyonu sırasında SDG güçlerine eşlik eden bir ABD'li asker YPG arması takarken görüntülenmişti. 

A+A-

HABERE YORUM KAT