1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kredi borcu olanlara müjde

Kredi borcu olanlara müjde

Kredi borcu olanlara müjde
A+A-

Başkan Erdoğan müjdeyi verdi, milyonlar sevindi. Kredi kartı borcu olanlar düşük faizle ödeyecek. 10 bin lira borcu olan bir vatandaş, 6 bin lira kazançlı çıkacak.

Türkiye'de yaklaşık 62 milyon kredi kartı bulunuyor. Bu kartları da yaklaşık 25 milyon vatandaş kullanıyor. Bilinçli kullanıldığında ekonominin kayıt altına alınmasını sağlayan kartlar "bedava alışveriş aracı" olarak görüldüğünde ise ileride büyük bir borç yükü olarak karşımıza çıkıyor.

Kredi kartı faizlerinin yüksek olması da, borcunu kredilendiren yani sadece 'asgari ödeme tutarını' ödeyen vatandaşlar için bu yükü artırıyor.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın müjdesini verdiği yeni yapılandırma Ziraat Bankası vasıtasıyla gerçekleştirilecek ve 24 aya kadar yüzde 1.10, 60 aya kadar da yüzde 1.20 oranında faizle borçlar kapatılacak.

Bu faiz oranları hem piyasa faizlerinin hem de kredi kartı faizlerinin çok altında olduğu için vatandaşa önemli bir yük de getirmeyecek.

Şu anda kredi kartında alışveriş faizi yüzde 2.25, gecikme faizi ise yüzde 2.75 olarak uygulanıyor. Bankaların tüketici kredilerinde ise ortalama faiz oranı yüzde 2.60 düzeyinde.

 

BULUNMAZ FIRSAT
Bu yüzden bu yapılandırma borçtan kurtulmak isteyenler için bulunmaz bir fırsat. Kredi kartlarına 10 bin lira borcu olan bir vatandaş Ziraat Bankası'ndan 24 aylık kredi kullanırsa ayda 488 lira vererek 11 bin 732 lira ödeyip borcunu biterecek.

Eğer bu yapılandırmaya girmezse gecikme faizi olarak yüzde 2.75 oranı alınacak ve ödemesi gereken tutar 17 bin 920 liraya çıkacak.

Aynı vatandaş 60 ay vadeyi seçerse Ziraat Bankası'na 15 bin lira ödeyip borcundan kurtulurken, gecikmeye düştüğünde 21 bin lira ödemesi gerekecekti. (TAKVİM))

 

A+A-

HABERE YORUM KAT