1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. KPSS’de 8 hatalı soru iddiası

KPSS’de 8 hatalı soru iddiası

KPSS’de 8 hatalı soru iddiası
A+A-

KPSS’nin 12 Temmuz’da yapılan “Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi”ndeki sekiz sorunun hatalı olduğu iddiasıyla Ankara Bölge İdare Mahkemesi’ne dava açıldı.Hürriyet’te Gamze Kolcu imzasıyla yer alan habere göre, sınava girenlerin hatalı olduğunu iddia ettiği 2, 6, 7, 10, 18, 24, 25 ve 33 numaralı coğrafya sorularını inceleyen Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Coğrafya Bölümü Başkanı Prof. İbrahim Atalay hazırladığı raporda, sorularda hataların olduğunu, bazı sorulardaki seçeneklerin hepsinin doğru ve yanlış olduğunu iddia etti.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk da, hatalı soruların iptal edilmesini istedi. Hatalı sorularla ilgili kendilerine de çok sayıda şikayetin ulaştığını belirten Koncuk, şunları söyledi:

“Sorulardaki hatalar basit ve sıradan hatalar değil. ÖSYM, sınav ve yerleştirmeinceleme masrafları karşılığı olarak 5 lira, sınav sonuç belgesi için 10 lira, itiraz edilen her sınav sorusunun incelenmesi için 20 lira ve soru kitapçığını görmek ve cevap kağıdının incelenmesi için 50 lira talep ediyor. Soruları yayımlamaktan imtina eden ÖSYM, bakalım söz konusu ‘hatalı sorular’ olunca nasıl bir tutum sergileyecek? ÖSYM bu kadar itiraz, bu kadar hatalı soru karşısında üç maymunu mu oynayacak, yoksa gereğini yaparak hatalı soruları iptal mi edecek? Hazırladığı sorular bakımından da tartışmalı bir kurum haline gelen ÖSYM, kendine ne zaman çekidüzen verecek? KPSS’deki ‘Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi’nde yer alan coğrafya soruları kamuoyunun vicdanını yaraladı. Bu sorular tartışmalı. Hatalı sorular ivedilikle iptal edilmeli. Türk Eğitim-Sen olarak hatalı soruların iptali için dava açacağımızın da bilinmesini istiyoruz.” 

A+A-

HABERE YORUM KAT