1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. KÖYLÜLERİN YAŞAM MÜCADELESİ

KÖYLÜLERİN YAŞAM MÜCADELESİ

KÖYLÜLERİN YAŞAM MÜCADELESİ
A+A-

Van\'ın Çatak ilçesine bağlı bazı köy yoluna çığ düşmesi sonucu yolları kapanan ve elektriksiz kalan köylüler, tüm tehlikeleri göz önüne alarak ilçe merkezine inip ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyorlar.


Doğu Anadolu'da etkili olan kar yağışının ardından meydana gelen çığ, köylülerin korkulu rüyası oldu. Özellikle Van'ın Çatak ilçesinde birçok bölgeye düşen çığ yolları kapatınca köylüler perişan oldu. İl Özel İdaresi ve karayolları ekipleri gece gündüz yolları açmaya çalışırken, bazı köylere ise hala ulaşılamadı. Çatak ilçesine 20 kilometre uzaklıktaki Korlu köyünün yolu da 13 gün önce düşen çığ nedeniyle kapandı. Yaklaşık 300 metre genişliğindeki dağlık bölgeden yola düşen tonlarca kar adeta kardan bir dağ oluşturdu. Ağaçları ve elektrik direklerini önüne katarak yola inen çığ temizlenemedi.

\"\"
Yaklaşık 13 gün boyunca elektriksiz kalan köylüler, yolları açılmayınca ilçe merkezine yaya gelmek zorunda kaldı. Ellerinde kalan son akaryakıtı da jeneratörler için kullanan köylüler, mum almak ve telefonlarını şarj edebilmek için tüm tehlikeleri göze alarak ilçe merkezine geldi. 20 kilometrelik yolun 10 kilometresini soğuk ve çığ tehlikesine rağmen yürüyen köylüler, mum alıp telefonlarını şarj ettikten sonra yeniden köye dönmek için yola koyuldu. Saatlerce yürüyen köylüler, "13 gündür köyümüzün yolu kapalı. Biz yolumuzun açılmasını bekledik. Ancak daha hayati bölgelerde yolları açan ekipler bizim köyümüzün yolunu açamadı. Biz de bazı ihtiyaçlarımız için ilçeye geldik. Zor oldu. Ancak yapabileceğimiz başka bir şey yoktu" dedi.

\"\"

\"\"

A+A-

HABERE YORUM KAT