1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Köylülerin Kış Çilesi

Köylülerin Kış Çilesi

Köylülerin Kış Çilesi
A+A-

Van'da bazı köylüler, yazın tarlalarından biçerek istifledikleri ot yığınlarını kış mevsiminde kar üzerine serperek hayvanlarını beslemeye çalışıyor. Merkeze 65 kilometre uzaklıkta olan ve yaklaşık

Van'da bazı köylüler, yazın tarlalarından biçerek istifledikleri ot yığınlarını kış mevsiminde kar üzerine serperek hayvanlarını beslemeye çalışıyor.
Merkeze 65 kilometre uzaklıkta olan ve yaklaşık 2 bin 500 rakımlı Yukarı Taşoğlu mezrası sakinleri, hayvanlarını beslemek için yaz aylarında biçerek istifledikleri ot yığınlarını kullanıyorlar. Her tarafın karla kaplı olması en çok hayvan besleyen vatandaşları sıkıntıya sokuyor. Dışarıda otlayamayan küçük ve büyükbaş hayvanların yaz aylarında kurutulan otlarla beslenmesi sürüyor.
Kışın hayvancılığın zor olduğunu söyleyen mezra sakinlerinden Ahmet Kartal, sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez olmak üzere hayvanları dışarı çıkarıp ot verdiklerini söyledi. Kartal, koyunların beslenmesi için kuru ot kullandıklarını, her yıl olduğu gibi bu yıl da kış mevsiminde çok zorluk çektiklerini ifade etti.
(ŞAK-MET-Y)

05.01.2013 12:16:15 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT