1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Köylülerden Çöp Tesisi Eylemi

Köylülerden Çöp Tesisi Eylemi

Köylülerden Çöp Tesisi Eylemi
A+A-

Ordu'nun Ünye ilçesindeki İlküvez Beldesi yakınlarına yapılacak olan çöp tesisine köylüler tepki gösterdi. Çöp depolama tesisi yapılacak olan alanda toplanan köylüler eylem gerçekleştirdi. Ünye Bel

Ordu'nun Ünye ilçesindeki İlküvez Beldesi yakınlarına yapılacak olan çöp tesisine köylüler tepki gösterdi. Çöp depolama tesisi yapılacak olan alanda toplanan köylüler eylem gerçekleştirdi.
Ünye Belediye Başkanı Ahmet Arpacıoğlu'nun başkanlığını yaptığı Canik Çevre Belediyeler Birliği tarafından Ünye ile birlikte Çaybaşı ve İkizce ilçe ve belde belediyelerinin çöplerinin depolanacağı İlküvez Beldesi Göksu Köyü sınırlarındaki yaylada çalışmalar başladı. Depolama tesisinin kurulacağı alanda bulunan ormanda kesim yapılırken, çöp depolama tesisinin kurulmasına karşı çıkan Göksu ve Kapılı Köyü halkı yaylada eylem yaptı. Sabah erken saatlerde çöp alanının yapılacağı alanda toplanan yaklaşık 300 kişi, ellerinde döviz ve pankartlarla, yaylanın çöp alanı haline getirilmesine tepki gösterdi. Kadın, çocuk, yaşlı ve gençlerden oluşan kalabalık grup, araçlarla yaylaya hareket ederken, ormanda kesim yapan ve kesilen ağaçları kamyonlara yükleyen işçilere tepki gösterdi. İşçilerin alanı terk etmelerini isteyen köylüler, daha önce yüklenen odunları da kamyondan boşalttırdı. Odun kamyonuna ellerindeki sopalarla saldıran köy halkı, kamyon sürücüsünün damperi kaldırarak odunları boşaltması üzerine sakinleşti. Eylemi haber alan İlküvez Belediye Başkanı İsmet Yanık'ın halkı sakinleştirme çabaları da sonuçsuz kalırken, köylüler kesilen odunları tutuşturarak hem soğuk havada ısındı, hem de eylemine bu şekilde devam etti.
Yaylalarını her ne pahasına olursa olsun çöplük haline getirilmesine asla müsaade etmeyeceklerini belirten köylüler, "Burası hem orman alanı, hem de bu çevredeki köy ve beldelerin su kaynaklarının bulunduğu alan. Buraya çöp depolama tesisi yapılması halinde hem havamız, hem de suyumuz kirlenecek. Çöp tesisi buraya hastalıktan başka bir şey getirmeyecektir. Buraya çöp tesisi kurulmasını istemiyoruz. Bedeli neyse ödemeye hazırız. Burayı çöp tarlası haline getirmek isteyenlere bedelini ödetiriz. Eğer çöp tesisi yapılacaksa başka yer mi yok. Yapabilecek varsa gelsin yapsın, buraya çöp tesisi yapan bedelini de öder" dediler.
Eyleme katılan bayanlar ise, köye muhtar olacaklarını ve köyü savunacaklarını belirterek, köy muhtarının köyü savunamadığından yakındı. Kadınlar, "Doğamızı, çevremizi, ormanımızı kırdırmayacağız, kirlettirmeyeceğiz. Kesilen ormana fidan dikip yeniden orman haline getireceğiz. Buraya çöp tesisi yapılmayacak, başka yolu da yok. Çöp burayı tümüyle kirletecek, zehir saçacak" diye konuştular.
Eylem yapılan alana gelen İlküvez Belediye Başkanı İsmet Yanık ise, kurulacak çöp tesisinin çevreye zarar vermeyeceğini belirterek, "Burada kurulacak olan tesisin bir örneğini Samsun Büyükşehir Belediyesi yapmış. Biz gittik gördük, sizi de götürebilir ve o tesisi gezdirebilirim. Yapılacak tesis çok modern olacak ve çevreye asla zararı olmayacak" diyerek çöp tesisinin kurulmasına destek verdi.
Olayların daha da büyümesini önlemek ve güvenlik tedbiri almak üzere Çaybaşı İlçe Jandarma komutanlığından çok sayıda Jandarma olay yerine gelerek güvenlik tedbiri aldı. Ünye Orman İşletme Müdürlüğünden bir ekipte eylem yapılan alana gelerek incelemelerde bulunurken, köy halkı bir süre daha bekledikten sonra eylemi sonlandırdı.
Çöp tesisi kurulmasına karşı çıkan köylülerden 10 kişi, çıkan olaylar nedeniyle jandarmada ifade verdi. Bölgede gergin bekleyiş sürerken, köylüler çöp depolama tesisi kurulmasına yönelik çalışmaların yeniden başlaması halinde eylemlerine devam edeceklerini söylediler.
(SG-GKH-Y)

10.12.2012 14:20:45 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT