1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Köylüler Kaya Mezarını Turizme Kazandırmak İstiyor

Köylüler Kaya Mezarını Turizme Kazandırmak İstiyor

Köylüler Kaya Mezarını Turizme Kazandırmak İstiyor
A+A-

Ordu'da turizminin gelişmesi için bir bütün halinde hareket eden vatandaşlar, köylerindeki tarihi eserleri tescillenmesi ve korunması için uğraş veriyor. Turizm yönünden Ordu'nun en hareketli ilçel

Ordu'da turizminin gelişmesi için bir bütün halinde hareket eden vatandaşlar, köylerindeki tarihi eserleri tescillenmesi ve korunması için uğraş veriyor.
Turizm yönünden Ordu'nun en hareketli ilçelerinden birisi olan Kabadüz ilçesinde yönetici ve vatandaşlar el ele vererek turizmin daha da gelişmesi için büyük gayret gösteriyor. Kabadüz ilçesine bağlı Yeşilada köyünde Helenistlik döneme ait kaya mezarı köy sakinlerince turizme kazandırılmak isteniyor. Yeşilada köyü sakinlerinden emekli memur Mehmet Baş, kaya mezarının uzun yıllardır köyde yaşayanlarca bilindiğinin altını çizdi.
Mezarın köylerinin Çorttam Mahallesi evliya yanı denilen mevkide bulunduğunu ifade eden Baş, "Kaya mezarının dış kısımlarında kapak yeri ve oyma işlemeleri var. İçerisinde ise zemin kısmında oyularak kanal açılmış. Yetkilerin buraya gelerek burada inceleme yapmasını ve mezarların turizme kazandırılmasını köy olarak istiyoruz"dedi.
83 yaşındaki Cemil Altuntaş, köylerinde bulunan kaya mezarının tanıtılarak turistlerin görmesini istedi. Dedesinin yaşadığı tarihlerde de mezarın bilindiğini aktaran Altuntaş, "Mezarın tarihi çok eski. Belki de yüzlerce yıl önce bu mezar vardı"diye konuştu.
Kabadüz Kaymakamı Engin Avcı da, ilçenin Kirazdere köyünde 3 ay önce benzer kaya mezarının müze yetkililerince tescillendiği hatırlatılarak, vatandaşların duyarlı davranışları sayesinde tescillenen mezarların Ordu turizmine önemli katkı sağlayacağını ifade etti.
(MB-SLH-Y)

15.02.2013 11:26:21 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT