1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Köylerde Kış Eğitim Programları Verilmeye Başladı

Köylerde Kış Eğitim Programları Verilmeye Başladı

Köylerde Kış Eğitim Programları Verilmeye Başladı
A+A-

Erzincan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü kış döneminin gelmesiyle birlikte köylerde eğitim programlarına başladı. Bu bağlamda ilk eğitim merkeze bağlı Karatuş Köyünde gerçekleştirildi. Eğit

Erzincan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü kış döneminin gelmesiyle birlikte köylerde eğitim programlarına başladı.
Bu bağlamda ilk eğitim merkeze bağlı Karatuş Köyünde gerçekleştirildi. Eğitim programına Erzincan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erdem Karadağ başta olmak üzere, Şube Müdürleri, Karatuş Köyü'nden sorumlu Ziraat Mühendisi Hilal Kayalar ve teknik personeller katıldı. Karatuş köyü üreticileri Patates Yetiştiriciliği ve Anız Yakımı hakkında bilgilendirildi.Eğitim programı süresince ilk söz alan Karatuş Köyü'nden sorumlu Ziraat Mühendisi Hilal Kayalar, köyün demografik özellikleri hakkında bilgiler verdi.Ziraat Teknikeri Muhammet Gülnahar, Anız Yakımında dikkat edilmesi gereken hususları belirterek üreticilere önerilerde bulundu. Patates Yetiştiriciliğinin önemine ise Ziraat Teknikeri Muhlis Yamaç değindi. Patates yetiştiriciliği konusunda büyük potansiyele sahip Karatuş köyünde daha önce de incelemelerde bulunan Yamaç, patatesin ekim aşamasından başlayıp hasat dönemine kadar olan süreç hakkında üreticileri bilgilendirdi. Daha fazla verim elde edebilmek için nelere dikkat edilmesi gerektiği, tohumların nerelerden temin edileceği konularında üreticilere önerilerde bulundu.Programa katılan Erzincan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erdem Karadağ, böyle bir etkinliğin yapıldığı ilk yer olması bakımından Karatuş köyünün ve kendilerinin şanslı olduğunu dile getirdi. "Köylülerin bizden bizim ise köylülerden öğrenecek çok şeyimiz var" diyen Karadağ, modern tarım için 5-10 sene sonra daha güzel kazanç elde edileceğini, soğuklardan ve kuraklıktan dolayı çiftçilerin uğradığı zarara karşı devlet desteğinin arttığını, artan nüfustan dolayı parçalanan tarım arazilerinin daha verimli kullanılmasına önem verileceğini belirtti. Karatuş köyünün tarım potansiyeli bakımından Erzincan ili için önem arz ettiğini belirten Erzincan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erdem Karadağ, bu tarz eğitim programlarının sayısını artıracaklarını il müdürlüğünün ve köylünün ortak çalışmalarıyla daha iyi ve kaliteli verimi elde edeceklerinin altını çizdi.Eğitim programının son bölümü soru cevap şeklinde tamamlandı. Köylülerin sıkıntılarını birebir dinleyen Erzincan Gıda, tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erdem Karadağ, sorunları çözmek için gerekenlerin yapılacağını, imkanların el vermesi dahilinde isteklerin temin edileceğini söyledi.
(FG-AA-Y)

30.11.2012 13:16:53 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT